Integrovaná strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti pro uplatnění nástroje ITI je střednědobý intervenční strategický dokument, který řeší problematiku rozvoje města Brna s jeho přirozeným zázemím. Tato strategie se zaměřuje na čtyři hlavní prioritní oblasti, které jsou dále rozpracovány do jednotlivých opatření:
Smart mobilita
Životní prostředí
Konkurenceschopnost a vzdělávání
Sociální soudržnost
Řešení vybraných aglomeračních problémů vyžaduje integrovaný přístup. Tím se rozumí jak koncentrace aktivit, tak koncentrace zdrojů – vše při zapojení partnerské spolupráce. Vytvoříme takový „balík“ projektů a opatření, které jsou schopny dosáhnout významného efektu pouze společně.
V rámci nástroje ITI jsou sdruženy tyto akce tak, aby mohly být vzájemně koordinovány a jejich výsledný efekt byl co největší. To je hlavní přidanou hodnotou tohoto nástroje. Další velkou výhodou je, že jsme nevytvořili dokument „do šuplíku“. Integrovaná strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti je totiž dokumentem intervenčním – to znamená, že cílí na konkrétní aktivity, které budou podpořeny z operačních programů. Navíc se podařilo pro integrované projekty naplňující tuto Strategii vyjednat poměrně slušný finanční obnos – více než 5 mld. Kč. Integrovaně však nemá rozhodně smysl řešit vše. Strategie se proto zaměřuje jen na vybrané strategické projekty celoaglomeračního významu: typicky třeba projekty prodloužení tramvajových a trolejbusových tratí, dopravní terminály, telematiku, cyklodopravu anebo protipovodňová a revitalizační opatření na řekách, odpadové hospodářství, či infrastrukturu sociální oblasti a vzdělávání. Projekty z této obálky se již realizují a některé už jsou dokončené.
Vymezení území Brněnské metropolitní oblasti 14-20
Pro správné zacílení strategického plánování potřebujeme vědět, jak je reálně velká Brněnská metropolitní oblast. Tedy jak velké je funkční zázemí Brna založené na denních vazbách.
Za tímto účelem bylo v roce 2013 zpracováno vymezení území Brněnské metropolitní oblasti, která zahrnuje 167 obcí a ve které žije k roku 2019 přibližně 620 000 obyvatel. Z analýzy mimo jiné vyplývá, že postavení Brna v rámci Jihomoravského kraje se za posledních 10 let posílilo – Brno se stává stále významnějším spádovým centrem celé oblasti. Toto vymezení území je platné pouze pro Integrovanou strategii rozvoje BMO 14-20.
Město Brno jako nositel integrovaného nástroje ITI zpracovalo Strategii ve spolupráci se společností SPF GROUP, s.r.o. od jara 2014 do podzimu 2015. V procesu tvorby Strategie byl uplatňován v maximální možné míře partnerský princip.
V rámci každého ze čtyř témat byla na jaře 2014 vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců statutárního města Brna, zástupců Jihomoravského kraje a pěti obcí ORP, s nimiž má město Brno podepsáno memorandum o spolupráci (Šlapanice, Kuřim, Rosice, Židlochovice, Slavkov u Brna) a dalších relevantních stakeholderů (vč. zástupců podnikatelského i neziskového sektoru). Uskutečnila se čtyři setkání všech pracovních skupin. Proběhla také čtyři setkání řídicí skupiny, která byla složena z politických představitelů dotčených obcí ORP, města Brna a Jihomoravského kraje. Kromě těchto setkání probíhala řada bilaterálních upřesňujících jednání, a to jak na úrovni jednání s jednotlivými řídicími orgány operačních programů, tak i na úrovni jednotlivých subjektů v Brněnské metropolitní oblasti.
Nositelem Strategie je statutární město Brno. Nejen v období realizací strategie v letech 2016-2023, ale i v budoucnu na sebe město Brno bere významnou roli lídra a související úkoly při rozvoji celé metropolitní oblasti. Zodpovědnost za řízení a koordinaci naplňování integrované strategie a rozvoj metropolitní spolupráce má Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce. Zprostředkujícím subjektem vybraných operačních programů (IROP a OPPIK) je referát Zprostředkující subjekt ITI.
Řídicí skupina, která fungovala během procesu tvorby Strategie, byla transformována na Řídicí výbor. Ten se podílí na hodnocení souladu předložených projektů se Strategií, čímž je doporučuje k případné dotační podpoře. Pracovní skupiny se podílí na přípravě a koordinaci jednotlivých integrovaných projektů a přípravě podkladů pro Řídicí výbor. Koordinátorem celého procesu je manažer ITI a jeho tým, který je jmenován Radou města Brna.
Pracovní skupiny
Jedná se o seznam členů PS, který byl aktuální do března 2020. Došlo totiž k revizi pracovních skupin z důvodu tvorby a implementace ISR BMO21+. Nové pracovní skupiny budou zároveň sloužit i pro agendu ze současného programového období 2014 – 2020. Aktuální seznam pracovních skupin a jejich složení naleznete pod tímto odkazem.