Domů Spolupráce Výzkumné projekty TAČR METROSPOL

TAČR METROSPOL

Brněnská metropolitní oblast byla od jara 2020 zapojena jako jeden z aplikačních garantů do projektu TAČR METROSPOL. Jednalo se o projekt Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a nesl název Institucionalizace metropolitní spolupráce jako faktor zvýšení motivace obcí ke spolupráci v metropolitních oblastech. Projekt uspěl v soutěži Technologické agentury České republiky v programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA. Technologická agentura ČR vybrala k podpoře projekt METROSPOL z 526 podaných návrhů. Výběr projektu potvrzuje jeho aktuálnost, inovativnost a ojedinělost nejen v rámci České republiky. Doba trvání projektu byla cca 2 roky, finální zakončení proběhlo v říjnu 2022.  

Řešitelský tým: Ekonomicko-správní fakulta, Masarykova univerzita  

Hlavní řešitel: doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D. 

Aplikační garant 1: Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce Magistrátu města Brna   

Aplikační garant 2: Odbor regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR   

Základní teze 

Přestože svou celkovou rozlohou zabírají metropolitní oblasti a aglomerace pouze 26 % území ČR, vytváří se zde více než 70 % z celkového HDP ČR. Tato území jsou charakterizována vysokou mírou urbanizace a koncentrace obyvatel, ekonomických aktivit, vědy a výzkumu a také intenzivními socio-ekonomickými vazbami. Těžiště společenského rozvoje se tak více přesouvá do funkčních (přirozených) území metropolitních oblastí, kde leží rozvojové póly národní ekonomiky.  

Česká republika je charakteristická jednou z nejfragmentovanějších struktur územních samospráv v Evropě, která se negativně promítá do kvality veřejných služeb, finančních problémů malých obcí i ekonomického rozvoje lokalit. Výzvy a problémy, které tato situace přináší, lze řešit v rámci spolupráce v metropolitní oblasti jakožto přirozeném funkčním regionu. Metropolitní oblasti ale v systému české veřejné správy zatím neplní významnější roli. V českém prostředí nebyla metropolitní spolupráce doposud nikterak formálně institucionalizována, přestože její důležitost je zdůrazňována v mnoha vyspělých zemích Evropy. Výzkumy zároveň poukazují na potřebu posílit význam metropolitních oblastí a aglomerací v ČR jako klíčových míst pro realizaci vybraných evropských a národních politik, a rovněž na chybějící adekvátní právní rámec pro metropolitní spolupráci a správu. Spolu se sílícím významem metropolitní problematiky tak narůstá potřeba nalezení vhodných struktur spolupráce formálního i neformálního charakteru.  Absence institucionalizované metropolitní spolupráce, která by zajišťovala koordinaci aktivit v metropolitním území, je v úzkém kontrastu s vývojem v řadě ostatních zemích EU.  

Proč institucionalizovat metropolitní spolupráci?  

Zacílení projektu 

Projekt reaguje na stávající legislativní vakuum na metropolitní úrovni v ČR a zaměřuje se na česká specifika metropolitní spolupráce na úrovni přirozených funkčních regionů. Metropolitní plánování je novým prvkem v rámci prostorového plánování – v ČR neexistuje žádný metropolitní orgán či subjekt s právní subjektivitou, který by měl tuto problematiku v gesci. 

Cílem projektu bylo analyzovat a vyhodnotit motivace obcí k metropolitní spolupráci a její institucionalizaci. Hlavním výstupem projektu je metodika iniciace institucionalizace metropolitní spolupráce v Brněnské metropolitní oblasti. Závěry projektu pomohou ČR se více přiblížit příkladům dobré praxe metropolitního rozvoje a plánování v Západní Evropě. Projekt podobného rozsahu a zaměření nebyl v rámci středoevropského prostoru doposud realizován.  

Projekt je významný z hlediska problematiky metropolitní spolupráce v ČR, jež má důležité výsledky pro ekonomiku a společnost, strategické a územní plánování i rozvoj regionů a měst. Výsledky projektu je možné využít právě v těchto oblastech. Odborníci z Brněnské metropolitní oblasti v rámci projektu sdíleli informace ohledně dosavadních bohatých zkušeností se spoluprací obcí v Brněnské metropolitní oblasti – ta je zároveň zkoumaným územím. Jako aplikační garant projektu má město Brno možnost využít výstupy projektu v praxi a podílet se na spolupráci s odborníky na danou problematiku z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. 

Hlavní výzkumné otázky projektu:  

Dílčí výstupy projektu:  

Size matters: Development and cooperation of municipalities in the Brno metropolitan area (Czech Republic). KUNC Josef,  TONEV Petr, NOVOTNÁ Markéta, ŠAŠINKA Petr, DVOŘÁK Zdeněk, RASZKOVÁ Soňa, KRAJÍČKOVÁ Aneta. Geografia Cassoviensis, rok: 2021, ročník: 15, vydání: 2.

Možnosti metropolitní meziobecní spolupráce a její institucionalizace: příklad Brněnské metropolitní oblasti. KUNC Josef, ŠAŠINKA Petr, TONEV Petr, DVOŘÁK Zdeněk, RASZKOVÁ Soňa, NOVOTNÁ Markéta, CHALOUPKOVÁ Markéta, KUBEŠ František. Urbanismus a územní rozvoj, rok: 2020, ročník: XXIII, vydání: 6.

Along the path to metropolitan cooperation via metropolitan unit establishment: Case of Brno Metropolitan Area, Czech Republic. KUNC Josef, NOVOTNÁ Markéta, TONEV Petr,  ŠAŠINKA Petr, RASZKOVÁ Soňa, DVOŘÁK Zdeněk, JETMAR Marek. Geografia Cassoviensis, rok: 2023, ročník: 17, vydání: 1.

Metodika institucionalizace metropolitních oblastí v ČR 

Finálním výstupem projektu je metodika institucionalizace metropolitní spolupráce. Cílem předkládané metodiky je předložit srozumitelný a replikovatelný postup ke vzniku nového institutu metropolitního svazku v území dané funkční městské oblasti v ČR, a to jak v dlouhodobém (s nutností legislativní změny), tak krátkodobém horizontu (bez nutnosti legislativní změny). Toto je v kontextu České republiky poměrně velké novum, hovoříme v tomto směru o nastavení fungování dosud neřešeného/opomíjeného stupně spolupráce. Projekt tak cíleně směřuje k aplikační rovině a významné společenské relevanci. Návrh možného metropolitního svazku v rámci metodiky projektu může být rovněž impulsem k budoucímu efektivnějšímu a ekonomičtějšímu výkonu veřejné správy a celkově povede ke zvyšování kvality života obyvatel. Finální metodiku naleznete pod tímto odkazem

Kniha „Budoucnost metropolitní spolupráce v České republice: rozvoj, správa, řízení“ 

Kniha Budoucnost metropolitní spolupráce v České republice: rozvoj, správa, řízení shrnuje výsledky výzkumného projektu TAČR METROSPOL a má potenciál změnit způsob, jakým se metropolitní spolupráce v České republice organizuje a koordinuje. Metropolitní oblasti hrají klíčovou roli v hospodářském růstu a rozvoji země. Koncentruje se v nich výzkum, inovace, technologie a významný lidský potenciál. Přestože v těchto oblastech žije zhruba 70 % obyvatel České republiky a přispívají více než 70 % k celkovému HDP země, metropolitní spolupráci dosud chybí právní legitimita. Nachází se tak v šedé zóně. 

Kniha Budoucnost metropolitní spolupráce v České republice: rozvoj, správa, řízení je určena pro širokou odbornou veřejnost, včetně představitelů obcí, regionálních samospráv i ústředních orgánů veřejné správy, odborníků z oblasti regionálního rozvoje a veřejné politiky a správy, a také pro studenty. Kniha je volně dostupná v elektronické i tištěné podobě. Najdete ji zde.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies