Stali jsme se vedoucím partnerem mezinárodního projektu MECOG-CE – Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě. Projekt začal v dubnu 2023 a potrvá do konce března 2026. Je podpořen z fondů Evropské unie skrze program nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE.
Cílem projektu je posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě v partnerských metropolitních oblastech. Záměrem projektu je najít nejlepší nástroje, postupy a příklady dobré praxe pro posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě a aplikovat je v metropolitních oblastech směrem k posílení integrovaného metropolitního strategického a územního rozvoje.
Součástí projektu jsou partneři z řad měst, metropolitních oblastí či výzkumných institucí. Jedná se o:
Město Brno (Brněnská metropolitní oblast),
Město Varšava,
Město Ostrava,
Metropolitní oblast Stuttgart,
Metropolitní oblast Berlín-Brandenburg,
Metropolitní město Turín,
Karlova univerzita,
Slezská univerzita v Katovicích,
Metropolitní výzkumný institut.
Na projektu se také podílejí i přidružení partneři, a to:
Metropolitní město Milán,
Hornoslezská metropolitní oblast,
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR,
Unie polských metropolí,
Eurocities,
METREX.
Město Brno zapojením se do projektu očekává nalezení příkladů a nástrojů, jak dále posílit dobrovolnou metropolitní spolupráci v BMO, což napomůže následnému integrovanému metropolitnímu strategickému a územnímu rozvoji. Takovýto rozvoj je přínosný nejen pro města a obce v BMO, ale také pro samotné občany. Město, potažmo BMO, tím také získává mnohé zkušenosti a znalosti v oblasti řízení projektu takového významu. Příležitost být vedoucí partnerem projektu Interreg získalo město Brno vůbec poprvé.
Způsob práce spočívá v intenzivní spolupráci jednotlivých partnerských měst, výzkumných expertů a zástupců mezinárodních sítí. Spolupráce probíhá na základě mezinárodních setkání, které mají za cíl sdílet dobrou praxi. První setkání partnerů již proběhlo, a to v Brně. Více o tomto setkání naleznete zde. Druhé setkání proběhlo ve Varšavě. O výstupech ze setkání si můžete přečíst více zde. V pořadí třetí setkání se konalo ve Stuttgartu. Výstupy jsou dostupné zde. O čtvrtém setkání v Ostravě a jeho výstupech se můžete dočíst zde. Páté setkání pak proběhlo v Berlíně a ty nejdůležitější výsledky shrnujeme v tomto článku.
Průběh projektu je rozdělen do tří pracovních balíčků:
Během prvního byl nejprve partnery shrnutý současný status-quo metropolitní spoluprácea řízení v partnerských městech a následně byly identifikovány nejlepší nástroje/příklady dobré praxe, které lze v rámci jejich fungování sdílet a aplikovat na ostatní města a metropolitní oblasti. Zároveň došlo k identifikaci nových nástrojů, kterými lze prohlubovat metropolitní spolupráci a řízení (inspirace z jiných částí Evropy).
Na základě vybraných nástrojů a příkladů dobré praxe vytvořili partneři v rámci druhého balíčku projektu “učicí klastry”, jejichž hlavním cílem bylo prohlubovat sdílení zkušeností s implementací, řízením a přenositelností těchto nástrojů. Součástí byly i tzv. pilotní akce, které sloužily k odzkoušení vybraných nástrojů a metod v praxi. Partneři poté navrhli nová řešení v rámci jednotlivých klastrů, která přináší inovativní přístupy a vylepšují dosavadní vybrané nástroje.
Třetí balíček se zaměřuje na hlavní cíl spolupráce partnerů, a to tvorbu Strategie pro posilování metropolitní spolupráce a řízení v rámci střední Evropy a vytvoření akčních plánů pro jednotlivé města a metropolitní oblasti.
Součástí projektu je i tvorba pozičních dokumentů směrem k evropské úrovni, reflektující postavení metropolitních oblastí a měst a jejich výzev (v souvislosti se strategickými evropskými dokumenty). Zároveň bude vytvořena obecná přenositelná metodika posilování metropolitní spolupráce a řízení, která bude následně sdílena dalším městům v rámci střední Evropy.
Výstupy a výsledky:
Jednotlivé výstupy a výsledky projektu zde jsou průběžně doplňovány v průběhu celého projektu. Mezi tyto výstupy a výsledky budou patřit již zmíněné dokumenty jako Strategie či akční plány, ale také pilotní akce a navržená nová řešení či Společná metropolitní vize shrnující potřeby metropolitních oblastí. Dále zde jsou sdíleny i dílčí výstupy, např. analýza příkladů dobré praxe a nástrojů posilujících metropolitní spolupráci či katalog nově vytvořených řešení.
Výstupy prvního balíčku:
Prvním dílčím výstupem projektu je Identifikace výzev specifických pro středoevropské metropolitní oblasti (dostupné pouze v angličtině). Tento analytický dokument shrnuje nejen současné výzvy, kterým čelí středoevropské metropolitní oblasti, ale také příležitosti pro posílení metropolitní dimenze a přítomnost této dimenze v evropských a nadnárodních dokumentech. České shrnutí této analýzy si můžete přečíst v tomto článku či ve formě letáku.
Jedním ze zásadních výstupů projektu je Společná metropolitní vize (česká verze dostupná zde). Jedná se o dokument prosazující metropolitní agendu na evropské a národní úrovni a zároveň shrnující potřeby a silné stránky metropolitních oblastí. Vize je prezentována na různých úrovních s cílem posílit metropolitní problematiku.
Mezi další výstupy patří také Analýza systémů metropolitní správy zapojených metropolitních oblastí a jejich nástrojů a příkladů dobré praxe. Tento unikátní dokument představuje analýzu partnerských metropolitních oblastí z pohledu jejich metropolitních struktur a fungování metropolitní spolupráce v území. Dané informace jsou taktéž podrobněji zasazeny i do národního kontextu. Další část dokumentu představuje a porovnává identifikované nástroje a příklady dobré praxe, které se osvědčily v daných metropolitních oblastech. Celkem jsme shromáždili 47 příkladů dobré praxe. Na jednotlivé metropolitní struktury a vybrané nástroje se můžete podívat i v této storymapě či ve shrnutí všech metropolitních oblastí a jejich příkladů dobré praxe.
Podobným výstupem je Analýza příkladů dobré praxe fungujících mimo prostor střední Evropy. Dokument představuje 29 nástrojů dobré praxe, které se úspěšně uplatňují v metropolitních oblastech, jež nejsou součástí projektu. Jedná se například o metropolitní oblast Amsterdam, Barcelona či Birmingham. Jednotlivé nástroje jsou pak graficky zpracované v tomto shrnutí.
Na základě výstupů výše uvedených příkladů dobré praxe si jednotliví partneři určili ty, které je nejvíce zajímaly k dalšímu prostudování v tzv. “učicích klastrech”. Jako Brněnská metropolitní oblast jsme se v průběhu roku 2024 zaměřili na tři nástroje: Potravinové čtvrti z Metropolitního města Turín, Varšavské metropolitní sdružení a jeho fungování a Meziobecní sousedské fórum z Metropolitní oblasti Berlín-Braniborsko. Zkušenosti našich partnerů s těmito nástroji nám umožnili získat inspiraci pro posílení metropolitní spolupráce v BMO, ať už z tematického pohledu, nebo toho procesního. Zároveň jsme partnerům předali zkušenosti s naším dotazníkovým šetřením mezi starostkami a starosty BMO. Všichni partneři pak sepsali výsledky tohoto učení vpodrobné zprávě.
Nástroj Potravinových čtvrtí, který získal největší podporu mezi metropolitními aktéry, jsme následně otestovali na území Brněnské metropolitní oblasti. Zásadní pro toto testování byla tvorba Analýzy potenciálu potravinové spolupráce na úrovni BMO, která jednak analyzovala současný stav v oblasti zemědělství a lokální produkce, a také se zabývala možným nastavením spolupráce s využitím italského vzoru. Stejně tak ostatní partneři ve své metropolitní oblasti otestovali vybrané nástroje, které jim pomohli vylepšit metropolitní spolupráci v různých tématech. Všechna zjištění z testovací fáze jsou obsažena ve Zprávě o pilotních akcích a graficky zpracovaná v brožuře.
Testování příkladů dobré praxe umožnilo všem partnerům navrhnout dlouhodobá a inovativní nová řešení, která budou v následujících měsících a letech implementovat. V případě BMO se jedná o potravinovou spolupráci pro metropolitní oblasti, jejíž smyslem je založení a rozvoj formálnější koordinace aktivit jednotlivých aktérů v území s cílem zvýšit využívání lokálních produktů v BMO. Všechna řešení vytvořená v rámci projektu (zabývající se například tématem dopravy či inovativním přístupem k dostupnému bydlení), jsou obsažena v brožuře nových řešenía podrobněji popsána v Katalogu nově vytvořených řešení.
Projekt má během tří let předpokládaný rozpočet ve výši 1,647 milionu eur (necelých 40 milionů Kč), kdy 80 % z této částky bude spolufinancováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 5 % prostřednictvím státní dotace.
Představení projektu s přehledem všech partnerů lze nalézt v graficky zpracované verzi v této storymapě(pouze v angličtině). Projekt má také oficiální internetovou stránku, která je vedena v angličtině v rámci webových stránek programu Interreg CENTRAL EUROPE. Navštívit ji můžete zde. Projekt má dále vlastní profil na sociální síti LinkedIn, který můžete sledovat zde. Ten je také pouze v angličtině.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.
Kontaktní údaje
Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce
Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?