Setkání regionálních stakeholderů posunulo projekt MECOG-CE opět o krok dál

Experti v oblasti urbánního a metropolitního plánování a rozvoje se setkali 16. ledna 2024 v Brně k představení a prioritizaci konkrétních nástrojů a příkladů dobré praxe metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě. Ty byly vybrány na základě několikaměsíčních analýz v rámci projektu MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), jehož je Brno vedoucím partnerem. 

Setkání zahájil Martin Příborský, zastupitel města Brna pro oblast strategického rozvoje, metropolitní spolupráce a integrovaných územních investic, který zdůraznil důležitost zapojení regionálních a lokálních aktérů, bez jejichž odborné expertízy by nebylo možné projekt MECOG-CE a rozvoj Brněnské metropolitní oblasti dále posouvat. 

Všem 32 přítomným bylo představeno konkrétních 10 tematických i procesních nástrojů a projektů. které byly identifikovány partnery projektu v jejich metropolitních oblastech. Příklady dobré praxe pocházejí z mnoha různých měst a metropolitních oblastí, včetně Stuttgartu, Varšavy, Turína, Berlína nebo Hornoslezské metropole a skvěle ilustrují, jak lze posílit spolupráci a řízení v rámci střední Evropy. 

Účastnící setkání poté vedli diskuzi o představených nástrojích a projektech, kdy společně hodnotili, které z nástrojů či projektů lze využít v BMO z hlediska jejich přenositelnosti. Po produktivní diskuzi aktéři BMO vybrali a prioritizovali pět nástrojů a projektů, které považují za nejpřínosnější a které by rádi zkoumali a otestovali v dalších fázích projektu. Těmito vybranými příklady dobré praxe jsou: 

  • Potravinové čtvrti – praxe uplatňovaná v Metropolitním městě Turíně za účelem zlepšení lokálních zemědělsko-potravinářských řetězců; 
  • Společná stanoviska metropolitní oblasti – příklad z Varšavské metropolitní asociace. Stanoviska si kladou za cíl vystupovat jednotně v metropolitních záležitostech; 
  • Krajinné parky regionu Stuttgart – projekt Regionálního sdružení Stuttgart zajišťující multifunkčnost zelené infrastruktury, ochranu a rozvoj krajiny; 
  • Metropolitní sousedské fórum – forma metropolitní spolupráce zavedená v Berlínské metropolitní oblasti sdružující obce v zázemí, města i jeho čtvrti; 
  • Smlouvy o řekách a jezerech – praktika využívaná v Metropolitním městě Turíně cílená na koordinované řízení pro sdílení využívání řek a jezer v metropolitní oblasti.  

Společný výběr partnerů je podstatný nejen pro další průběh projektu, ale i pro samotné posílení metropolitní spolupráce v BMO.  

Následující kroky 

V únoru 2024 se ve Stuttgartu bude konat setkání projektového konsorcia s cílem vybrat finálních pět nejlepších příkladů dobré praxe a nástrojů pro posilování metropolitní spolupráce a řízení. Tyto příklady budou vybrány na základě výsledků výběru a prioritizace projektů, které proběhly během setkání regionálních stakeholderů ve všech šesti partnerských metropolitních oblastech. Tyto vybrané nástroje a projekty budou dále zkoumány společně v rámci tzv. “učících klastrů” a jejich části budou také otestovány v jednotlivých metropolitních oblastech. BMO tak bude mít velkou příležitost se o zahraničních příkladech nejen mnohé naučit, ale také si je vyzkoušet přímo na svém území. Zároveň bude mít možnost sdílet zkušenosti příkladů dobré praxe identifikovaných na území Brněnské metropolitní oblasti. 

Průběh jednání MECOG-CE Průběh hlasování MECOG-CE

Dosavadní výstupy projektu MECOG-CE 

Všichni přítomní byli také informováni o samotném projektu, jeho cílech a dosavadních výsledcích. Mezi dosavadní výstupy patří Identifikace výzev specifických pro středoevropské metropolitní oblasti, kdy tento analytický dokument shrnuje nejen současné výzvy, kterým čelí středoevropské metropolitní oblasti, ale také příležitosti pro posílení metropolitní dimenze a nejednoznačné zachycení této dimenze v evropských a mezinárodních dokumentech. Shrnutí této analýzy si můžete přečíst v tomto článku či ve formě letáku uvedeném níže. 

Informace o projektu MECOG-CE můžete nalézt na jeho samostatné stránce zde. 

Leták o výzvách a příležitostechProjekt je podpořen z fondů Evropské unie, konkrétně Evropského fondu pro regionální rozvoj, skrze program nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE. Více informací o tomto projektu včetně publicity naleznete zde.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru