Již přes rok vede naše oddělení projekt MECOG-CE – Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě pod programem Interreg Central Europe. Díky projektu posouváme společně s dalšími 14 partnery napříč Evropou vzájemnou spolupráci v oblasti metropolitní agendy. Brno je tak vůbec poprvé vedoucím partnerem velkého mezinárodního projektu a bude v něm působit ještě další dva roky.
Od dubna 2023, kdy byl v Brně projekt oficiálně zahájen, se nám podařilo dosáhnout několika důležitých výstupů, které představují nejen posun v rámci projektu samotného, ale také ve smyslu metropolitní problematiky ve střední Evropě a výměny znalostí mezi jednotlivými partnery. Práci projektového konsorcia si postupně shrneme:
Dokument Status quo metropolitní dimenze ve střední Evropě a její budoucí rozvoj prezentuje všechny získané poznatky dohromady a představuje tak vhodný obrázek o všech dosažených výstupech.
První rok projektu tak byl především o analytické práci, kdy partneři sdíleli své znalosti a zkušenosti. Projektové konsorcium identifikovalo a popsalo 76 nástrojů zaměřených na posílení metropolitní spolupráce a řízení. Jedná se o širokou škálu nástrojů v různých tematických oblastech zaměřující se na procesní či projektové inovace. Shrnutí těch nejzajímavějších nástrojů jednotlivých metropolitních oblastí zapojených do projektu naleznete zde:
Během prvního roku projektu proběhlo nespočet projektových setkání, jak online, tak prezenčně. Výsledky těch nejzajímavějších, která se konala v Brně, Varšavě a Stuttgartu, najdete, pokud kliknete na dané odkazy.
V druhém roce projektu se budeme s partnery soustředit především na podrobné zkoumání vybraných nástrojů, které vzešly právě z partnerských setkání a analýz. V rámci učicích klastrů se partneři dozvědí podrobnosti o příkladech dobré praxe a následně je ve svých metropolitních oblastech budou testovat formou pilotní akce. Brněnská metropolitní oblast se zaměří na otestování nástroje Potravinových čtvrtí, který je uplatňován v Metropolitním městě Turíně za účelem zlepšení lokálních zemědělsko-potravinářských řetězců přispívajících k udržitelnému rozvoji oblasti. Na základě výsledků zkoumání a testování pak společně s dalšími partnery navrhneme vylepšení daného nástroje. Pracovat budeme i v klastrech zabývajících se fungováním Varšavské metropolitní asociace a Meziobecním sousedským fórem metropolitní oblasti Berlín-Braniborsko.
Čeká nás tedy další zajímavý a významný rok projektu MECOG-CE a jeho vývoj můžete nadále sledovat na našich stránkách či stránkách projektu. Projekt má také svůj vlastní profil na LinkedInu.
Projekt je podpořen z fondů Evropské unie, konkrétně Evropského fondu pro regionální rozvoj, skrze program nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE. Více informací o tomto projektu včetně publicity naleznete zde.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.