V rámci datové části analyzujeme data celkem v osmi tematických okruzích. Pod nimi naleznete zajímavé číselné údaje, výstupy v podobě interaktivních grafů, mapy a mapové aplikace a další zajímavé studie či články.
Pilotní verze mapové aplikace Brněnské metropolitní oblasti je dostupná pod náhledovým obrázkem nebo pod tímto odkazem.
V roce 2024 vyšel nový Atlas Brněnské metropolitní oblasti. Atlas nabízí různý úhel pohledu na vazby mezi Brnem a obcemi v jeho širším okolí. Celkem v deseti kapitolách představuje nejrůznější témata od přírodních charakteristik, sociodemografických, dopravních a ekonomických ukazatelů, po informace o cestovním ruchu či občanské vybavenosti jednotlivých obcí.
První Atlas Brněnské metropolitní oblasti z roku 2015 je k dispozici pod tímto odkazem:
Postupně otevíráme veřejnosti datové sady pro území Brněnské metropolitní oblasti. Ve spolupráci s data.brno nahráváme do brněnského katalogu otevřených dat tematické informace o BMO. Jednotlivé datasety jsou také přímo propisovány do Národního katalogu otevřených dat, kde jsou centrálně registrovány.
Město Brno si uvědomuje, že pro správné zacílení prostorového (strategického a územního) plánování je nutné vnímat území šířeji, tedy tak, jak reálně funguje, nikoliv pouze v rámci administrativních hranic. Důkazem tohoto inovativního přemýšlení je existence strategie pro území Brněnské metropolitní oblasti a také snaha města zapojit množství mimobrněnských aktérů do tvorby městské strategie #brno2050. Město Brno tak patří v České republice mezi průkopníky v problematice strategického plánování na úrovni tzv. metropolitní oblastí. Abychom dosáhli toho, co jsme si v metropolitní strategii vytyčili, je nutné vybudovat vzájemnou důvěru mezi Brnem a okolními obcemi a zároveň s nimi být v neustálém kontaktu. Díky tomu je možné sladit zájmy Brna a okolí v rámci jednoho integrovaného řešení, které je výhodné pro všechny.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.