V Brněnské metropolitní oblasti se dlouhodobě věnujeme zvyšování kvality života obyvatel a jedním z klíčových pilířů této snahy je systematický rozvoj vzdělávací infrastruktury. S ohledem na demografické změny, růst obyvatelstva a rostoucí požadavky na kvalitu výuky se zaměřujeme na cílenou podporou vzdělávání napříč věkovými kategoriemi – od předškolního vzdělávání po modernizaci výuky na základních školách.
Jedním z palčivých problémů, se kterými se v posledních letech metropolitní oblast potýká, je nedostatek míst v mateřských školách. Mnohé obce v okolí Brna čelí silnému tlaku na rozšíření kapacit kvůli rostoucímu počtu malých dětí. Tento trend úzce souvisí s procesem suburbanizace – řada Brňanek a Brňanů se v posledních letech rozhodla odstěhovat do okolních obcí, kde hledají klidnější prostředí, více prostoru, venkovskou pohodu, ale také levnější a dostupnější bydlení. Jedním z důsledků tohoto vývoje je zvyšující se počet rodin s malými dětmi právě v těchto obcích. To ovšem klade výrazné nároky na místní infrastrukturu a veřejné služby, především na kapacity mateřských škol.
Integrované řešení Zkapacitnění mateřských škol v BMO proto reaguje na tuto situaci nejen výstavbou nových zařízení, ale také rekonstrukcemi a rozšiřováním stávajících budov. Od roku 2014 vzrostly kapacity mateřských školek v BMO o více než 1000 dětí. Dnes se v BMO nachází 365 mateřských škol, přičemž průměrně do každé z nich chodí 66 dětí.
V minulém programovém období 2014–2020 jsme podpořili výstavbu tří brněnských mateřských škol – Sýpka, na Kamechách a MŠ Soběšice. Pro programové období 2021+ se nám podařilo vyjednat pro BMO nejvyšší finanční alokaci v porovnání s dalšími metropolitními oblastmi a aglomeracemi v celé České republice. V aktuálním období schválil Řídicí výbor BMO 25 projektů, z nichž 17 se nachází v obcích okolo Brna a osm v Brně samotném.
Jeden z největších tlaků na zvýšení počtu míst v mateřských školách panuje v obcích na Šlapanicku. Z tamních podpořených projektů stojí za zmínku například:
Mezi další obce na území BMO, ve kterých byla podpořena výstavba MŠ či navýšení kapacit v nich, patří mimo jiné Rosice, Holubice, Šaratice, Vohančice, Malešovice, Ivančice, Slavkov u Brna.
V Brně se jedná o projekty jak městských části, tak církevních zřizovatelů. Zmínit lze například MŠ Nad Dědinou, Cyrilometodějskou mateřskou školu, MŠ Šámalova v Židenicích nebo MŠ Holásky. Podobně i mateřské školy na Přemyslově náměstí, v Hatích nebo na ulici Michalova procházejí modernizací či rozšiřováním, které by měly alespoň částečně zmírnit převis poptávky. K navýšení kapacity dojde také u mateřské školy při Biskupském gymnáziu Brno. Všechny MŠ nabídnou moderní a prostorné zázemí pro kvalitní předškolní vzdělávání.
Celkový objem finanční podpory prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic pro všech 28 projektů od roku 2014 činí 676 milionů korun.
V BMO se zaměřujeme na modernizaci výuky i v další části vzdělávacího spektra, tedy na základních školách. Integrované řešení Základní školy v BMO se soustředí na zlepšení zázemí ve školách nadobecního významu pro výuku přírodovědných a technických předmětů, jazyků či informačních technologií. Cílem je připravit žáky na výzvy současného světa, které vyžadují dovednosti v oblasti STEM (věda, technologie, inženýrství, matematika) a digitální gramotnost.
V rámci jednotlivých projektů dochází k rekonstrukcím učeben, vybavení škol moderními technologiemi a k podpoře pedagogů. V předcházejícím období 2014-2020 jsme podpořili výstavbu odborných učeben ve 34 základních školách. V tomto období bylo podpořeno 11 základních škol v Brněnské metropolitní oblasti a vznikne tak 39 nových odborných učeben. Rozpočty jednotlivých projektů se pohybují v desítkách milionů korun. Dotace z nástroje ITI je zpravidla pokrývají minimálně z poloviny.
Celkový objem finanční podpory prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic pro všech 45 projektů od roku 2014 činí 640 milionů korun.
Zaobíráme se také neformálním vzděláváním a rozvojem dětí v jejich volném čase. Zoo Brno, kterou ročně navštíví statisíce lidí, nově nabídne dva vzdělávací pointy – jeden zaměřený na soužití lidí, zvířat a rostlin, druhý na environmentální výchovu a aktivní péči o přírodu. Tyto venkovní učebny budou určeny školám, zájmovým skupinám i široké veřejnosti. Kvalitní zázemí pro vzdělávání přinese také revitalizace dětského science centra organizace VIDA!, které nabídne atraktivní prostor pro objevování vědy a techniky. Podobně i úpravy Střediska volného času v Ivančicích vytvoří moderní prostředí pro tvořivost, kroužky a rozvoj dětí mimo výuku. Všechny tyto projekty doplňují školní vzdělávání a pomáhají vytvářet propojený vzdělávací ekosystém v rámci celé BMO.
Společným jmenovatelem všech projektů je strategický integrovaný přístup, který propojuje jednotlivé stupně vzdělávacího systému a zároveň zohledňuje specifika jednotlivých obcí a měst v metropolitní oblasti. BMO tím potvrzuje svou roli jako koordinátora, který pomáhá překonávat rozdíly mezi centrem a obcemi v jeho zázemí a usiluje o vyvážený rozvoj celého regionu.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.