Znáte pohoří ležící v Brněnské metropolitní oblasti? Nejvyšší horu? Jaké řeky Brnem a jeho okolím protékají? Kolik se zde nachází chráněných oblastí? To vše ukazuje naše faktografická mapa obsahující řadu zajímavých údajů o BMO. Pojďme je tedy společně prozkoumat.
Přes 720 tisíc obyvatel žije ve 184 obcích tvořících Brněnskou metropolitní oblast (BMO). Tyto údaje prezentujeme celkem pravidelně. BMO je ovšem pozoruhodným celkem také z dalších geografických úhlů pohledu. Na území o rozloze 1 978 km2 nalezneme několik vrchovin, řek nebo přírodních parků a rezervací. Krásné scenérie, ne příliš známé v krajském nebo celostátním měřítku, lze tak objevovat i v blízkém okolí Brna.
U Blanska můžete vyšplhat na nejvyšší vrchol Brněnské metropolitní oblasti. Jmenuje se Bukovec a pyšní se výškou 596 metrů nad mořem. Součástí BMO se přitom stal až v roce 2020, kdy došlo k úpravě vymezení oblasti, do které od té doby spadá také Blanensko. Do roku 2020 náleželo prvenství mezi vrcholy Proklesti (574 m n. m.), v současnosti však kopec nedaleko Křtin zaujímá v pořadí nejvyšších vrcholů BMO „až” třetí místo, neboť vedle Bukovce jej předstihl také vrch Člupky (577 m n. m.) poblíž Senetářova.
Všechny zmíněné vrcholy patří do Drahanské vrchoviny táhnoucí se severovýchodně od Brna až do Olomouckého kraje. Její součástí jsou také podcelky Adamovská a Konická vrchovina. Ze západu zase Brno obepíná Bobravská vrchovina, jejíž nejvyšší vrchol Kopeček (479 m n. m.) leží východně od Ostrovačic nedaleko Masarykova okruhu. A na jihovýchodě zasahuje do BMO také Ždánický les.
Mezi pahorkatinami se skrze metropolitní oblast proplétají také úrodné nížiny. Od jihu se směrem na severovýchod rozléhá Dyjsko-svratecký úval plný bohatství v podobě vinné révy. Následně na něj navazuje Vyškovská brána.
Vyvýšeninami i níže položenými oblastmi proudí voda v místních řekách. Každý obyvatel Brna dobře zná Svratku i Svitavu, přičemž první jmenovaná teče po společném soutoku dál na jih do Novomlýnské nádrže. Těsně před pohlcením přehradou se do Svratky vlévá Jihlava, která v BMO protéká Ivančicemi, Dolními Kounicemi nebo Pohořelicemi. V Ivančicích přibírá Jihlava vodu z Oslavy. Východní částí metropolitní oblasti protéká Litava, u jejichž břehů vyrostla města Bučovice či Slavkov u Brna. Před Slavkovem se do Litavy vlévá Rakovec, jenž předtím protéká Rousínovem, tok samotné Litavy končí soutokem se Svratkou v Židlochovicích.
Na největší řece BMO Svratce vzniklo také největší vodní dílo oblasti, Brněnská přehrada. Na jihu zabírají značnou plochu Pohořelické rybníky včetně největšího rybníku BMO Vrkoče o rozloze 156 hektarů. Blízká vodní nádrž Nové Mlýny již do metropolitní oblasti nespadá.
Do BMO také zasahuje chráněná krajinná oblast Moravský kras, která od jihu začíná hned za Brnem na Hádech. Směrem na sever lze v CHKO spatřit několik jeskyň – Pekárnu nedaleko Ochozu u Brna nebo Býčí skálu mezi Adamovem a Křtinami. Těsně za hranicemi metropolitní oblasti se nachází známé Punkevní jeskyně i propast Macocha.
Brněnská metropolitní oblast je bohatá na přírodní krásy. Nabízí možnost k výletům do hor, podél řek, rybníků nebo do chráněných území. Zavítejte i na ta nepříliš známá místa a vydejte se například na Bukovec.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.