Domů Spolupráce Výzkumné projekty Funkční oblasti v EU

Funkční oblasti v EU

Brněnská metropolitní oblast (BMO) se zapojila do mezinárodního projektu Funkční oblasti v EU pod správou Evropské komise a Světové banky. Projekt trval dva roky (od května 2022 do května 2024). 

Cílem projektu bylo posílit schopnost funkčních oblastí plánovat a financovat investice a služby přesahující hranice jejich katastru. Rozvoj území se totiž neodehrává striktně v administrativních hranicích, ale jeho pozitivní účinky se nejvíce projeví právě v celé funkční oblasti. Proto se kohezní politika EU na tyto oblasti soustředí, a i skrze tento projekt usilovala o posílení přístupu k funkčním oblastem v EU s cílem více podporovat výhody tohoto přístupu, které zůstávají nevyužity. Projekt se zaměřoval na: 

Do projektu bylo zapojeno celkově 12 funkčních oblastí napříč Evropskou unií:

  • Brněnská metropolitní oblast,
  • Balatonský funkční region (Maďarsko),
  • Aglomerace a údolí Jiu (Rumunsko),
  • Kališsko-Ostrovská aglomerace (Polsko),
  • Karašsko-Timiská funkční oblast (Rumunsko),
  • Klužská metropolitní oblast (Rumunsko),
  • Krakovská metropolitní oblast (Polsko),
  • Metropolitní oblast Oradea (Rumunsko),
  • Trenčínská funkční oblast (Slovensko),
  • Záhřebská metropolitní oblast (Chorvatsko),
  • Západoaténská funkční oblast (Řecko),
  • Západoialomitská funkční oblast (Rumunsko).

Projekt v číslech 

12 akčních plánů pro každou zapojenou funkční oblast
63 příkladů dobré praxe sesbíráno během projektu
2 workshopy na evropské úrovni
40 výstupů a metodických návodů pro funkční oblasti
12 setkání k výměně znalostí

Hlavním výstupem celého projektu je metodický soubor nástrojů pro zlepšení procesů řízení, koordinace, plánování a implementace přesahujících administrativní hranice. Ten je určen pro všechny funkční oblasti v EU bez ohledu na jejich vyspělost, formu řízení nebo dostupné zdroje. Primárně se zaměřuje na zástupce funkčních oblastí a jeho cílem je usnadnit spolupráci a koordinaci přesahující hranice obcí a regionů tím, že nabízí nástroje a praktické poznatky z jiných funkčních oblastí v rámci EU.  

Tento dokument je strukturován do šesti hlavních bloků: strategické zaměření, územní zaměření, řízení a správní kapacita, meziodvětvová integrace, finanční zdroje a monitorování a hodnocení. Nabízí tak praktické nástroje a poznatky, které vzešly z různých funkčních oblastí, a na jejich základě pak byla vytvořena cílená doporučení v každém tematickém bloku.

Výstupy projektu se zaměřením na Brněnskou metropolitní oblast

Brno, respektive Brněnská metropolitní oblast díky projektu sdílela své nástroje a příklady dobré praxe, které mohou sloužit dalším funkčním oblastem jako inspirace pro posilování metropolitní spolupráce. Jedná se o příklady uvedené nejen ve výše zmíněném finálním dokumentu, např. řídicí a koordinační struktury BMO, dopravní řešení v lokalitě Trnitá, či data na metropolitní úrovni, ale také vybrané projekty, které vedoucí partneři projektu považují za významné. Jedná se o Integrovanou strategii rozvoje Brněnské metropolitní oblasti, Brno iD či mezinárodní projekt SPIMA. O přístupu BMO ke spolupráci s univerzitami a společném využívání dat k nastavení metropolitních struktur si pak můžete přečíst v brožuře Za hranice řízení: Na cestě k budování partnerství.

Světová banka dále připravila video prezentující Brněnskou metropolitní oblast. Cílem videa je upozornit na úspěchy a výzvy Brněnské metropolitní oblasti a zároveň vyslat vzkaz evropským institucím a národní vládě směrem k posílení rozvoje dané problematiky.

Projekt také zahrnoval výstupy, které se soustředily přímo na Brněnskou metropolitní oblast s cílem posílit metropolitní plánování, spolupráci a řízení v této oblasti. Mezi hlavní výstupy patří:

Všechny výstupy projektu včetně těch zaměřených na Brněnskou metropolitní oblast naleznete v této prezentaci z finální konference konané na konci května 2024.

Významné akce v rámci projektu

V průběhu projektu se konalo několik významných akcí, které byly zaměřeny především na výměnu znalostí mezi jednotlivými účastníky a propagaci aktivního přístupu k řešení různých témat na úrovni funkčních oblastí. Mezi ty nejvýznamnější a nejrelevantnější pro BMO patřily:

Uvedené výstupy a významné akce představovaly pro Brněnskou metropolitní oblast možnost získat nejen nové poznatky a zkušenosti z evropských funkčních oblastí, ale také sdílet vlastní příklady dobré praxe dál.  Byli jsme tak součástí prestižní skupiny expertů a vybraných funkčních oblastí v tématu metropolitní spolupráce a plánování, a zviditelnili jsme tak svou pozici na evropské úrovni. Zároveň podal projekt i doporučení pro Evropskou komisi směrem k budoucnosti kohezní politiky vycházející z dvouleté vzájemné spolupráce. Na těchto doporučeních jsme měli možnost se aktivně podílet, naleznete je zde.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies