Brněnská metropolitní oblast (BMO) se zapojila do mezinárodního projektu Funkční oblasti v EU pod správou Evropské komise a Světové banky. Projekt trval dva roky (od května 2022 do května 2024).
Cílem projektu bylo posílit schopnost funkčních oblastí plánovat a financovat investice a služby přesahující hranice jejich katastru. Rozvoj území se totiž neodehrává striktně v administrativních hranicích, ale jeho pozitivní účinky se nejvíce projeví právě v celé funkční oblasti. Proto se kohezní politika EU na tyto oblasti soustředí, a i skrze tento projekt usilovala o posílení přístupu k funkčním oblastem v EU s cílem více podporovat výhody tohoto přístupu, které zůstávají nevyužity. Projekt se zaměřoval na:
podporu při řešení klíčových výzev rozvoje;
podporu při přípravě programového období 2021-2027;
šíření zkušenosti, nástrojů a přístupů dobré praxe do dalších funkčních oblastí;
vytvoření souboru nástrojů, které by mohly ostatní funkční oblasti využít k posílení svých územních přístupů;
organizovat akce zaměřené na výměnu znalostí s cílem předat poznatky a řešení dalším zainteresovaným funkčním oblastem v EU.
Do projektu bylo zapojeno celkově 12 funkčních oblastí napříč Evropskou unií:
Brněnská metropolitní oblast,
Balatonský funkční region (Maďarsko),
Aglomerace a údolí Jiu (Rumunsko),
Kališsko-Ostrovská aglomerace (Polsko),
Karašsko-Timiská funkční oblast (Rumunsko),
Klužská metropolitní oblast (Rumunsko),
Krakovská metropolitní oblast (Polsko),
Metropolitní oblast Oradea (Rumunsko),
Trenčínská funkční oblast (Slovensko),
Záhřebská metropolitní oblast (Chorvatsko),
Západoaténská funkční oblast (Řecko),
Západoialomitská funkční oblast (Rumunsko).
Projekt v číslech
12 /
akčních plánů pro každou zapojenou funkční oblast
63 /
příkladů dobré praxe sesbíráno během projektu
2 /
workshopy na evropské úrovni
40 /
výstupů a metodických návodů pro funkční oblasti
12 /
setkání k výměně znalostí
Hlavním výstupem celého projektu je metodický soubor nástrojů pro zlepšení procesů řízení, koordinace, plánování a implementace přesahujících administrativní hranice. Ten je určen pro všechny funkční oblasti v EU bez ohledu na jejich vyspělost, formu řízení nebo dostupné zdroje. Primárně se zaměřuje na zástupce funkčních oblastí a jeho cílem je usnadnit spolupráci a koordinaci přesahující hranice obcí a regionů tím, že nabízí nástroje a praktické poznatky z jiných funkčních oblastí v rámci EU.
Tento dokument je strukturován do šesti hlavních bloků: strategické zaměření, územní zaměření, řízení a správní kapacita, meziodvětvová integrace, finanční zdroje a monitorování a hodnocení. Nabízí tak praktické nástroje a poznatky, které vzešly z různých funkčních oblastí, a na jejich základě pak byla vytvořena cílená doporučení v každém tematickém bloku.
Světová banka dále připravila video prezentující Brněnskou metropolitní oblast. Cílem videa je upozornit na úspěchy a výzvy Brněnské metropolitní oblasti a zároveň vyslat vzkaz evropským institucím a národní vládě směrem k posílení rozvoje dané problematiky.
Projekt také zahrnoval výstupy, které se soustředily přímo na Brněnskou metropolitní oblast s cílem posílit metropolitní plánování, spolupráci a řízení v této oblasti. Mezi hlavní výstupy patří:
Akční plán pro BMO. Ten je rozdělen do výzev, kterým metropolitní oblast čelí. Mezi tyto výzvy patří: posílení metropolitní správy, zlepšení kapacity strategického plánování na metropolitní úrovni, posílení kapacity územního plánování na metropolitní úrovni a zlepšení přístupu směrem k zajištění udržitelnosti. Každá výzva obsahuje konkrétní akční kroky, jejich prioritu, potenciální bariéry a výstupy. Světová banka v tomto směru poskytla svou expertízu například v oblastech institucionalizace metropolitní spolupráce či datové analýzy.
Analýza využitelnosti území. Tato analýza identifikovala strategicky umístěné plochy a jejich potenciál k dalšímu rozvoji ve čtyřech oblastech: průmysl, logistika a skladování; kancelářské budovy; bydlení; komerční a maloobchodní prostory. Analýza bude sloužit k vytipování rozvojových oblastí v rámci Brněnské metropolitní oblasti.
Studijní návštěva v metropolitní oblasti Oradea. Na začátku roku 2023 jsme měli možnost navštívit metropolitní oblast Orada a dozvědět se více o jejich přístupu k metropolitnímu plánování a řízení. Návštěva se zaměřila na institucionální a organizační rámec, díky kterému Oradea může realizovat metropolitní projekty. Institucionální rovina metropolitní spolupráce, řízení a plánování je totiž podstatná pro rozvoj BMO, neboť je zapotřebí tuto spolupráci nevázat jen na finanční prostředky z evropských zdrojů. Zástupci metropolitní oblasti Oradea tak prezentovali své úspěchy a projekty v oblastech metropolitní mobility, lákání soukromých investorů či posilování vztahů mezi městem a venkovem. Tato inspirativní návštěva pro celou BMO je více popsána na stránkách samotného projektu.
Odborná asistence, kterou Světová banka společně s Evropskou komisí poskytly BMO. Tato asistence reaguje především na tři definované výzvy v oblasti, které se týkají metropolitního řízení, propojení strategického a územního plánování na metropolitní úrovni či posilování vztahů města a venkova. Více můžete nalézt v grafice níže.
Všechny výstupy projektu včetně těch zaměřených na Brněnskou metropolitní oblast naleznete v této prezentaci z finální konference konané na konci května 2024.
Významné akce v rámci projektu
V průběhu projektu se konalo několik významných akcí, které byly zaměřeny především na výměnu znalostí mezi jednotlivými účastníky a propagaci aktivního přístupu k řešení různých témat na úrovni funkčních oblastí. Mezi ty nejvýznamnější a nejrelevantnější pro BMO patřily:
Workshop „Funkční přístupy 101: Jak spolupracovat přes hranice obcí?„. Tento workshop se konal v rámci Evropského týdne regionů a měst v říjnu roku 2022. Zabýval se podstatnou rolí funkčních oblastí v řešení klíčových lokálních výzev. Účastníci měli možnosti dozvědět se více o pozitivních dopadech a důležitosti aktivního přístupu k funkčním oblastem. Setkání tak nabídlo vodítko pro překonávání problémů prostřednictvím sdílení reálných poznatků od vyspělých i méně vyspělých regionálních, metropolitních či lokálních samospráv v EU. O workshopu si můžete přečíst více zde.
Cities Forum 2023 a workshop s názvem „Funkční oblasti v EU – od politiky soudržnosti k praxi“. Cílem setkání bylo diskutovat o výzvách rozvoje přesahujícího správní hranice a ukázat pozitivní dopady na výsledky rozvoje měst, které spolupracují v rámci funkčního regionu. Sezení se zabývalo tématy, jako jsou podpora funkčních oblastí v rámci politiky soudržnosti v programovém období 2021-2027, či poznatky, výzvy a zkušenosti, o které se podělily příslušné zúčastněné strany. Jednou z nich byla i Brněnská metropolitní oblast, která byla jednou ze čtyř pozvaných funkčních oblastí. Více o tomto sezení naleznete zde.
Představení příkladů dobré praxe z projektu „Funkční oblasti v EU“ na akci EUI s tématem „Podpora rozvoje funkčních městských oblastí v maďarských městech„. Během této akci v maďarské Budapešti jsme měli jako BMO jedinečnou příležitost prezentovat přístup k plánování na metropolitní úrovni a poskytnout tak maďarským funkčním oblastem inspiraci pro jejich možné řešení výzev na úrovni těchto oblastí. O této akci je možné se dozvědět více zde.
12 online setkání k výměně znalostí na různá témata. V průběhu celého projektu se konala online setkání, která se vždy zaměřila na určité téma související s rozvojem na úrovni funkčních oblastí. Tato setkání se zaměřovala například na témata posilování vztahů měst a venkova, zelené transformace, posilování metropolitního řízení, či zvyšování konkurenceschopnosti funkčních oblastí. Jedno ze setkání se také věnovalo modelům řízení funkčních oblastí, které pro nás bylo důležité proto, že jsme měli možnost zde prezentovat výstupy projektu MECOG-CE, který vedeme, a společně s partnery tohoto projektu prezentovat i jednotlivé partnerské metropolitní oblasti a příklady dobré praxe. Všechna setkání a jejich výstupy jsou dostupné zde.
Uvedené výstupy a významné akce představovaly pro Brněnskou metropolitní oblast možnost získat nejen nové poznatky a zkušenosti z evropských funkčních oblastí, ale také sdílet vlastní příklady dobré praxe dál. Byli jsme tak součástí prestižní skupiny expertů a vybraných funkčních oblastí v tématu metropolitní spolupráce a plánování, a zviditelnili jsme tak svou pozici na evropské úrovni. Zároveň podal projekt i doporučení pro Evropskou komisi směrem k budoucnosti kohezní politiky vycházející z dvouleté vzájemné spolupráce. Na těchto doporučeních jsme měli možnost se aktivně podílet, naleznete je zde.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.
Kontaktní údaje
Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce
Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?