Projekt MECOG-CE – Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě pro nás představuje novou zkušenost. Je to vůbec poprvé, kdy je Brno vedoucím partnerem mezinárodního projektu programu Interreg Central Europe. Cílem projektu je posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě v partnerských metropolitních oblastech. Záměrem projektu je najít nejlepší nástroje, postupy a příklady dobré praxe pro posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě a aplikovat je v participujících metropolitních oblastech. Projekt odstartoval v dubnu 2023 a potrvá do konce března 2026.
Projekt s názvem Institucionalizace metropolitní spolupráce jako faktor zvýšení motivace obcí ke spolupráci v metropolitních oblastech se zabýval analýzou a vyhodnocením motivace obcí k metropolitní spolupráci a její institucionalizaci. Hlavním výstupem projektu je metodika iniciace institucionalizace metropolitní spolupráce v Brněnské metropolitní oblasti. Projekt podobného rozsahu a zaměření nebyl v rámci středoevropského prostoru doposud realizován. Jednalo se o projekt Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a město Brno zde působilo jako aplikační garant. Projekt trval dva roky, od jara 2020 do podzimu 2022.
Dva roky jsme byli součástí mezinárodního projektu Funkční oblasti v EU pod správou Evropské komise a Světové banky. Cílem projektu bylo posílit schopnost funkčních oblastí plánovat a financovat investice a služby přesahující hranice jejich katastru. Rozvoj území se totiž neodehrává striktně v administrativních hranicích, ale jeho pozitivní účinky se nejvíce projeví právě v celé funkční oblasti. Přečtěte si o výstupech projektu se zaměřením na Brněnskou metropolitní oblast a zjistěte více například o akčním plánu zlepšení strategického plánování na metropolitní úrovni.
Projekt ESPON METRO – Role a budoucí perspektivy kohezní politiky ve strategickém plánování metropolitních oblastí a měst si kladl za úkol prověřit vztah metropolitního plánování a implementace politiky soudržnosti. Tento mezinárodní výzkumný projekt zkoumal metropolitní oblasti v Evropské unii ve snaze posílit jejich roli a vliv v rozhodovacím procesu týkajícím se programového období 2021+ a v kohezní a regionální politice celkově. Projekt trval od června 2019 do března 2022. Výsledkem jsou například tři doporučení pro Brněnskou metropolitní oblast.
Mezinárodní výzkumný projekt ESPON SPIMA – Prostorová dynamika a strategické plánování v metropolitních oblastech se soustředil na nalezení nejlepších řešení při plánování a řízení metropolitních oblastí. Výzkum srovnal deset metropolitních oblastí a vytvořil jejich typologizaci. Zásadními přínosy jsou konkrétní doporučení pro každou ze zúčastněných metropolí. Projekt probíhal od listopadu 2017 do dubna 2018 a Brněnská metropolitní oblast byla jednou z deseti evropských metropolitních oblastí, které byly zapojené do projektu.
Joining Forces byl evropský projekt, spolufinancovaný v rámci operačního programu URBACT II, který řešil řízení metropolitních oblastí, respektive spolupráci mezi městem a jeho zázemím. Cílem projektu bylo odpovědět na otázku, jakými nástroji zajistit efektivní správu a řízení v rámci celé metropolitní oblasti. Projekt se rovněž zaměřil na strategie, konkrétně na to, jak strategie pomáhají k řešení aktuálních výzev, kterým města (metropolitní oblasti), jakožto motory růstu, čelí. Projekt byl zahájen v říjnu 2008 a skončil v květnu 2010, tedy ještě před začátkem spolupráce v rámci Brněnské metropolitní oblasti.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.