Rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka je úspěšně u konce!

Autobusové nádraží Zvonařka bylo 2. března 2021 po více než rok trvající modernizaci slavnostně otevřeno. Rekonstruovanou Zvonařku pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková, zástupci firmy ČSAD Brno Holding a architekti z týmu Chybik+Kristof, kteří modernizaci nádraží navrhli.

Modernizace nádraží byla financována prostřednictvím nástroje ITI s celkovou dotací cca 75 milionů korun, a je součástí integrovaného řešení v nové čtvrti Trnitá (viz níže). Rekonstrukce se zaměřila na modernizaci nástupišť a zastřešení areálu. Stavba byla výrazně zesvětlena díky nátěru střešní konstrukce a celý prostor zlepšuje i nové osvětlení, které reaguje na okolní denní světlo a šetří tak elektřinu. Dále přibyly nové bezbariérové cesty vedoucí skrze nástupiště a výpravní budova na jeho severním okraji. Na střeše Zvonařky zároveň vzniklo záchytné parkoviště, střecha taktéž nabízí parkování pro stovku autobusů. Nástupiště jsou rozdělena barvenými pruhy pro snazší orientaci, nechybí ani přechody, lavičky či stojany na kola. Zvonařka se tak stala přehlednějším, modernizovaným nádražím, které rekonstrukcí neztratilo svou autentičnost. 

Pokud si chcete přečíst o historii této brutalistní stavby více, podívejte se na Brněnský architektonický manuál. Foto ze slavnostního otevření najdete zde.

                               

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru