Doprava, vzdělávání, sociální oblast či cestovní ruch. To jsou témata, ve kterých už se v Brněnské metropolitní oblasti dokončily první projekty. Pojďme si je představit.
Poptávka po místech v mateřských školách v Brněnské metropolitní oblasti stále roste, proto je jejich nová výstavba či rozšíření těch stávajících jednou z klíčových aktivit naší strategie. Dokončeno už bylo celkem pět projektů z dosud 25 schválených. Navýšení kapacit stávajících mateřských školek proběhlo v Blučině, Šaraticích, Ochozu u Brna. Výrazného rozšíření o 73 míst se dočkala také MŠ Hvězdička ve Šlapanicích. Úplně nová mateřská škola Nad Dědinou byla zase postavena v městské částí Brno-Bystrc. Celkově se tak již nyní navýšil počet míst v mateřských školách o 248 dětí, na čemž má zásluhu i dotace EU z nástroje ITI ve výši 89 milionů korun. Všechny školky nabízí moderní a prostorné zázemí pro předškolní vzdělávání.
Doprava v Brně se posunula směrem k podpoře ekologického způsobu přepravy. Dopravní podnik města Brna nakoupil 40 moderních nízkopodlažních trolejbusů a osm parciálních trolejbusů, které mají ve svém vybavení i baterii. Na oba projekty byla poskytnuta dotace EU ve výši 354 milionů korun.
Dalším důležitým realizovaným projektem je výstavba tramvajové smyčky v Pisárkách. Smyčka umožní tramvajím otáčet se přímo u vozovny a ty tak již nemusí zajíždět až na Mendlovo náměstí. Řešení výrazně snižuje náklady a zvyšuje komfort cestujících. Zároveň se jedná o největší kolejové rozvětvení s automatizovanými výhybkami v Česku. Celkový rozpočet projektu činil téměř 859 milionů korun, z toho dotace EU pokryla 565 milionů.
Další projekty v oblasti dopravy se začínají postupně rozjíždět – na Pozořicku byla například slavnostně zahájena stavba cyklostezek.
Jedním z významných projektů, který posílil vzdělávací infrastrukturu, je přístavba odborných učeben na ZŠ Sirotkova v Brně. Tento projekt v hodnotě 39 milionů korun (dotace EU 24 milionů) financoval vznik moderních učeben pro chemii, fyziku, přírodopis a robotiku. Nové prostory poskytnou žákům inspirující podmínky pro učení a umožní jim proniknout do světa vědy a technologií.
Město Šlapanice dokončilo projekt výstavby denního stacionáře, který poskytuje zázemí lidem se speciálními potřebami. S celkovými náklady přesahujícími 11 milionů korun (dotace EU 5 milionů) se jedná o významný krok k rozvoji sociálních služeb na Šlapanicku.Další projekty sociálních služeb se již realizují – zmínit lze například komunitní sociální práce v Židlochovicích.
Celkově je pro Brněnskou metropolitní oblast pro programové období 2021–2027 rezervováno osm miliard korun z nástroje ITI – alokovat se stihlo už 80 % z této částky, přičemž tento podíl podpořil 99 projektů (58 projektů v zázemí a 41 v Brně). Všechny evropské peníze se však ještě rozdělit nepodařilo, další výzvy nás čekají v listopadu 2024. Všechny projekty najdete v naší mapové aplikaci.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.