Roční návštěvnost brněnské zoo se pohybuje ve statisících. Děti i dospělé zde láká především množství zajímavých zvířat. Vedle rekreační funkce a ochrany životního prostředí má však zahrada též vzdělávat. To zoo dělá již dnes a bude dělat i nadále skrze nové vzdělávací pointy, díky nimž návštěvníci získají ještě více informací o fungování přírody.
Zoo Brno si klade za cíl vzdělávat a motivovat veřejnost k ochraně životního prostředí. Z toho důvodu hodlá návštěvníky seznámit s přírodou a nabídnout jim informace, díky kterým zjistí, jak životní prostředí skutečně chránit. V areálu zoo se tak objeví dva vzdělávací pointy pro školní výlety, skupiny se speciálními vzdělávacími potřebami, seniory a další, kdo mají o přírodu zájem.
Jeden vzdělávací point s názvem „Lidé, příroda a rostliny bok po boku” vznikne v místech mezi Dětskou zoo a Africkou vesnicí. Bude se věnovat především domácím zvířatům, domestikaci, šlechtění a vývoji rostlin a zvířat bok po boku lidí. Umístěny zde budou též ukázky vhodných přírodních biotopů pro danou lokalitu, ekologického pěstování rostlin i prožitkové a vzdělávací prvky.
Druhá z učeben se bude nacházet v místě dnes návštěvnicky nepřístupné cesty vedoucí od suvenýrů v „esíčku” za pokladnami k bývalé veterinární stanici. Dostane název „Člověk a příroda” a poslouží environmentální výchově. Zájemci zde zjistí, jak a kde se o přírodu starat, což si zde navíc budou moci i vyzkoušet a následně mohou pozorovat, jaká volně žijící zvířata se v areálu objevují.
Obě místa budou vybavena venkovním mobiliářem, zastíněním, pítky a připojením na wifi. Ve spodní učebně se budou nacházet i toalety. Vybudování vzdělávacích pointů vyjde na 21 milionů korun, necelých 15 milionů poputuje z nástroje ITI jako dotace.
Zoo Brno má požádáno o dotaci, která by částečně pokryla náklady na rekonstrukci stávajícího vstupu, který zlepší dopravní dostupnost celého areálu pro návštěvníky. V místě stávajícího tzv. tradičního vstupu nabídne 26 parkovacích míst, novou odstavnou plochu pro zastavení autobusu či stojany pro kola. Součástí projektu je i pořízení mobiliáře pro odpočinek a zvýšení bezpečnosti nástupního prostoru do zoo oddělením parkoviště a chodníku pro pěší. Projekt počítá i s výsadbou zeleně tak, aby čekajícím vytvořil příjemné mikroklima. Nový zastřešený vstup do zoo s veřejnými toaletami, bankomatem a navigačním systémem bude sloužit jako „velké odpočívadlo“ nejen pro návštěvníky brněnské zoo, ale i pro návštěvníky blízké Brněnské přehrady či pro případné kolemjdoucí. I tento projekt byl podpořený dotací v hodnotě 22 milionů korun prostřednictvím nástroje ITI.
Všechny projekty jsou součástí integrovaného řešení Brněnská přehrada, které se klade za cíl zlepšit rekreační potenciál celé oblasti.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.