Domů Projekty Sociální oblast Vybudování zázemí sociálních služeb ParaCENTRUM Fenix 

Vybudování zázemí sociálních služeb ParaCENTRUM Fenix 

700 lidí je součástí ParaCENTRA Fenix
250 nových případů poškození míchy ročně
72 mil. Kč dotace z nástroje ITI

Lidé s poškozením míchy se v celé České republice potýkají s nedostatečnou kapacitou center, které jim poskytují potřebnou pomoc. Tento problém se vyskytuje také v Brněnské metropolitní oblasti. ParaCENTRUM Fenix sice své zázemí má, jeho pracoviště jsou ale roztroušena na několika místech v Brně v nájemních prostorách, které navíc nesplňují podmínky bezbariérovosti. Jeho klienti se tak jistě těší na zmodernizované prostory v novém objektu v Modřicích. 

Přes 700 lidí tvoří komunitu ParaCENTRA Fenix, které už více než 20 let poskytuje sociální a zdravotní služby zejména osobám s poškozením míchy. Již delší dobu centrum usiluje o přesun do lépe vyhovujících prostor. To se změní přestěhováním do budovy v Modřicích, která projde rekonstrukcí. Po ní se centrum konečně dočká bezbariérových přístupů, myslí se však také na energetickou udržitelnost, vybavení interiéru na míru nebo dostatek parkovacích míst. Vedle zkvalitnění služeb umožní adekvátní zázemí taky nárůst klientů. Záměr zřízení moderního centra rehabilitačních a sociálních služeb se inspiruje podobnými projekty ze zahraničí. Pro osoby s poškozením míchy nabídne vše potřebné pod jednou střechou. 

Poškození míchy vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů částí těla pod úrovní poškození. S poraněním míchy žije v České republice přibližně 10 tisíc osob, přičemž každý rok přibude dalších zhruba 250 nových případů. Často se tak stane následkem úrazu při dopravních nehodách, pádech z výšky nebo skocích do vody. ParaCENTRUM Fenix těmto lidem různými formami pomáhá. Usnadňuje jim přechod z institucionální péče do domácího prostředí a podporuje jejich soběstačnost. Konkrétně poskytuje osobní asistenci, rehabilitace, zajišťuje bezbariérovou přepravu, nabízí bezbariérové byty či posilovnu, půjčuje kompenzační a zdravotnické pomůcky a pořádá rekondiční pobyty, osvětové přednášky a společenské, sportovní a kulturní akce. Zároveň zajišťuje sociální rehabilitaci a poskytuje potravinovou a materiální pomoc klientům, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. Za poskytování sociální, zdravotní a humanitární pomoci osobám s poškozením míchy získalo ParaCENTRUM Fenix například ocenění Czech MADE či cenu České společnosti pro jakost pro projekt Roztáčíme život naplno. 

Výstavba nového centra v Modřicích vyjde na více než 100 milionů korun a je součástí samostatného integrovaného řešení, které nese stejný název. Dotace ITI pokryje z této částky necelých 72 milionů korun. Novým klientům by se centrum mělo otevřít v roce 2027. 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies