Domů Projekty Sociální oblast Nový domov pro osoby s poruchou autistického spektra

Nový domov pro osoby s poruchou autistického spektra

6 spolubydlících v Novém domově
3 asistenti denní služby
12 mil. Kč dotace z nástroje ITI

Podle statistik trpí poruchou autistického spektra (PAS) každé sté narozené dítě. PAS je celoživotní neurovývojová porucha, která má vliv zejména na sociální a komunikační schopnosti člověka. Lidé s autismem nerozumí světu kolem sebe, nerozumí tomu, co vidí, slyší, a často ani tomu co cítí a prožívají. PAS se pak projeví ve způsobu, jak se dotyčný chová k ostatním a jak s nimi komunikuje. 

Lidé, kteří obdrželi tuto diagnózu po roce 1994, jsou dnes mladí dospělí s vysokou mírou podpory, ale bez sítě služeb. Většina registrovaných poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb není schopna se o lidi s autismem postarat. Rodinám tak nezbývá než se o své blízké s autismem plně postarat sami. S postupujícím věkem je pak pro stárnoucí rodiče stále těžší zajistit potřebnou celodenní péči i nadále, celoživotně. Výhled, že neexistuje nikdo, kdo by převzal tíhu péče po jejich smrti, je pro všechny rodiče velmi stresující.  

Tuto situaci se snaží řešit Nový domov, sociální služba domov pro osoby se zdravotním postižením, která je poskytována nepřetržitě. Pilotní projekt komunitního bydlení pro dospělé s PAS nejen v Brněnské metropolitní oblasti, ale i na celé jižní Moravě. Jde o formu bydlení, která jeho obyvatelům umožňuje zachovat vysokou kvalitu a důstojnost života. Nový domov jako první kombinuje to nejlepší z irského a španělského přístupu a snaží se inspirovat vznik dalších podobných komunitních služeb.  

Cílem Nového domova je, aby jeho obyvatelé žili život co nejvíce podobný životu běžných lidí. Aby se mohli co nejsamostatněji starat o sebe, svou domácnost a svobodně se rozhodovat. Vychází z principu plánování zaměřeného na člověka a klade důraz na kvalitu života. 

Nový domov je rodinný dům, kde žije dohromady 6 spolubydlících, kteří potřebují v různé míře pomoc a podporu druhého člověka. Na to, aby každý z obyvatel dostal potřebnou podporu, jsou potřeba vždy alespoň tři asistenti na denní službě a jeden na službě noční.  

První obyvatelé se do Nového domova nastěhovali v polovině roku 2023. Každý člověk má svůj pokoj zařízený dle svých potřeb a vkusu. Dům je jedinečný i tím, že díky inspiraci ze Španělska využívá asistivní technologie jako jsou čidla pohybu, čidla otevírání oken, tlačítka přivolání pomoci, automatické svícení a celou řadu propojených prvků chytré domácnosti, které slouží ke zvýšení nezávislosti obyvatel. Vedle prostorů pro bydlení, jídelny, kuchyně a společné relaxační místnosti se v budově nachází taky studovny k zajištění individuálních nácviků pro zvládání péče o sebe a domácnost včetně sociálních dovedností. V budoucnu by měla vzniknout ještě komunitní zahrada. Nedaleko zase funguje kavárna, v níž pomáhají právě osoby s autismem. 

O vytvoření komunitního bydlení pro dospělé lidí s autismem usiloval spolek Tady to mám rád dvanáct let. Svůj záměr dotáhl do zdárného konce i díky podpoře z nástroje ITI, jenž na projekt přispěl částkou 12 milionů korun. Celkem výstavba Nového domova vyšla na 26 milionů. Finance na projekt poskytly i město Brno, Jihomoravský kraj a obce na Šlapanicku. Spolku Tady to mám rád zbývá ještě doplatit šest milionů korun, přispět na ně můžete ve veřejné sbírce i Vy.  

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies