Domů Aktuality Potravinová spolupráce aneb další téma pro Brněnskou metropolitní oblast 

Potravinová spolupráce aneb další téma pro Brněnskou metropolitní oblast 

Publikováno: 2. prosince 2024

Dostat lokální produkty blíž k odběratelům a místním obyvatelům. Tak lze stručně popsat téma potravinové spolupráce, které nyní na úrovni Brněnské metropolitní oblasti (BMO) řešíme. Postupně budeme spolupracovat s dalšími aktéry působícími v území – zástupci neziskových organizací, obcí, místních akčních skupin, Jihomoravského kraje a zemědělců. K prvnímu společnému setkání došlo na začátku listopadu. 

K potravinové spolupráci jsme se dostali díky účasti v mezinárodním projektu MECOG-CE, který usiluje o posílení metropolitní spolupráce ve střední Evropě. Během výměny zkušeností s partnery z ČR i zahraničí, kteří se do projektu taktéž zapojili, nás zaujalo právě to, jak v jiných regionech přistupují k udržitelnosti, podpoře krátkých dodavatelských řetězců a spolupráci s lokálními producenty. Konkrétní inspirací se stala tzv. „Potravinová čtvrť” fungující v italském metropolitním městě Turín. Více se o projektu MECOG-CE dočtete zde

Vnímáme přitom, že potravinová spolupráce je tématem, v níž se Brněnská metropolitní oblast může výrazně zlepšit. Tuto domněnku potvrdilo setkání 5. listopadu 2024 s dalšími partnery z BMO, které nastínilo budoucí spolupráci a žádoucí aktivity. To vše s cílem přinášet místní produkty blíže k odběratelům, chránit životní prostředí a podpořit osvětu. 

Setkání, jehož se účastnili zástupci institucí z BMO, ukázalo nejprve hlavní přínosy, které potravinová spolupráce a příklady její dobré praxe ze zahraničí přináší. Michal Bajgart z iniciativy Živý region jmenoval mezi výhodami například lepší hospodaření s půdou, podporu místních producentů, ochranu životního prostředí a posílení ekonomiky a vazeb v území, což v konečném důsledku zlepšuje kvalitu života obyvatel celé metropolitní oblasti. 

Dále se účastnicí setkání seznámili s analýzou potenciálu potravinové spolupráce, která mapovala zemědělskou činnost a místní produkci v BMO. Silnými stránkami oblasti jsou dobré podmínky pro zemědělství, široký trh včetně centra poptávky v Brně a pozitivní vnímání místních produktů a značek. Naproti tomu však mezi slabiny patří nízká soběstačnost, malé objemy výroby, silná pozice velkých firem a absence koordinace aktivit a potravinové strategie na metropolitní úrovni. 

Na úvodní příspěvky navázal workshop spočívající v představení hlavních témat potravinové spolupráce a následné diskusi nad nimi. Z debat nakonec vzešla tři prioritní témata

  • Potravinová síť pro veřejné stravování – cílem je zvýšit využití lokálních produktů ve veřejném stravování, např. ve školních jídelnách, nemocnicích či domovech seniorů; 
  • Lokální distribuční potravinové sítě – odbyt regionální produkce se zaměřením na jednotlivce a krátké dodavatelské řetězce; 
  • Síť ke spolupráci v oblasti vyrovnávání se se změnami klimatu a ekologického zemědělství – zaměření na adaptační a motivační opatření a udržitelné formy hospodaření. 

V příštím roce se chceme těmto prioritám dál věnovat za spolupráce se všemi aktéry z BMO – například zpracováním Akčního plánu. Cílem je vytvořit pevnější vazby, které přinesou dlouhodobé výsledky v oblastech ochrany životního prostředí a podpory lokálních producentů. Spolupráce bude pokračovat formou pravidelných setkání a pracovních skupin, které zajistí, že se tato témata bude dařit uvádět do praxe. 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies