Nový magazín představuje úspěchy i další plány Brněnské metropolitní oblasti

Brněnská metropolitní oblast (BMO) funguje už deset let. Za tu dobu má leccos za sebou, avšak mnoho dalšího ji také čeká. Čím se v BMO můžeme doposud pochlubit? A na čem se bude v následujících letech pracovat? Přečtěte si magazín Metropolitně v praxi 2, který shrnuje minulost i budoucnost metropolitní spolupráce v Brně a jeho bezprostředním okolí. 

Jak už název napovídá, jedná se již o druhý díl magazínu. Ten první spatřil světlo světa v roce 2020 a od té doby se metropolitní spolupráce v BMO zase o kus posunula.  Jak přesně? To se dozvíte v novém vydání našeho magazínu. 

Více než 20 stran textu nabízí spoustu zajímavých informací o vývoji metropolitní oblasti. Spolupráce mezi 184 obcemi sklízí plody v oblastech dopravy, sociální péče, vzdělávání či turistického ruchu. Klíč tkví především v integrovaném přístupu, tedy propojení všech důležitých aktérů, kteří rozhodují o rozvoji metropolitní oblasti společně s prostředky plynoucími mimo jiné v rámci nástroje integrovaných územních investic (ITI). 

Díky integrovanému přístupu se v BMO staví cyklostezky, dopravní terminály anebo školky. Zlepšuje se stav veřejné dopravy, a to jak mimo Brno, tak i v samotné metropoli jižní Moravy. Podpora z úrovně BMO umožnila mimo jiné výstavbu prvního hospice pro dětské pacienty v České republice. Roste počet míst v mateřských školkách, vedle nich je v plánu také vznik nových čtvrtí a lokalit pro bydlení, práci a trávení volného času. 

Magazín také umožnil nastínit pohled politické reprezentace na metropolitní spolupráci – z celostátní, krajské i obecní úrovně. Pro dlouhodobě vyvážený efektivní rozvoj BMO jsou zásadní především názory starostek a starostů všech obcí zahrnutých do BMO. Jejich postoje pravidelně zjišťujeme prostřednictvím dotazníkových šetření, jejichž výsledky pro vás shrnujeme i v magazínu. 

Metropolitní spolupráce umožňuje realizaci řady důležitých projektů. Pořád ovšem naráží na limity, které řešení metropolitních témat brzdí. Jedná se především o to, že existence metropolitních oblastí není právně ukotvena. Řešení však nabízí koncept tzv. metropolitního svazku.

Tolik tedy ochutnávka magazínu. V následujících měsících Vám budeme jednotlivé texty prezentovat přímo na webu. 

Nejlépe však uděláte, pokud si magazín celý prolistujete sami. Přejeme příjemné čtení!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru