Domů Aktuality Místa pro setkávání i pomoc potřebným. Tři obce na jihu BMO se pyšní komunitními centry 

Místa pro setkávání i pomoc potřebným. Tři obce na jihu BMO se pyšní komunitními centry 

Publikováno: 22. ledna 2025

I díky nástroji integrovaných územních investic (ITI) vznikla ve třech obcích na jihu Brněnské metropolitní oblasti komunitní centra. V nich se místním otevírají nové možnosti pro společné trávení volného času či pořádání kulturních akcí. Centra však zároveň slouží lidem, kteří vyžadují speciální pomoc. 

Nezaměstnaní, zdravotně handicapovaní, senioři, lidé bez domova, bojující s psychickou zátěží, závislostmi i odkázaní na sociální dávky. Všechny zmíněné skupiny zasluhují v těžkých etapách svých životů podat pomocnou ruku. 

Tyto osoby ale své problémy často neřeší. Může za to stud, avšak taky absence zařízení, v nichž by se ze svízelné situace mohly dostat. Nedostatek sociálních služeb trápí především lokality dál od větších měst. Dříve zde nebyly tolik potřeba, jenže tradiční venkovská pospolitost pomáhající překonávat obtížné okamžiky se vytrácí. Lidé žijící v zázemí velkých měst tráví většinu svého pracovního i volného času mimo své bydliště. Neznají tak své sousedy dobře a namísto porozumění se od sebe mnohdy izolují. 

V Židlochovicích hrají prim komunitní sociální práce 

Dosavadní nedostatek pomoci potřebným se rozhodli řešit v Židlochovicích. A to prostřednictvím metody komunitní sociální práce, která znevýhodněné osoby zapojuje do společnosti a pomáhá budovat nové přátelské vazby. V Židlochovicích využívají tento typ pomoci v komunitním centru, které bylo slavnostně otevřeno v roce 2020. Výstavbu centra podpořily také prostředky z nástroje ITI, a to více než 30 miliony korun. Komunitní sociální práce se zde zaměřují na pomoc sociálně vyloučeným a taktéž na předcházení sociálního vyloučení osob z Židlochovicka. 

V novém komunitním centru sídlí taky poskytovatelé sociálních a doprovodných služeb – jsou zde např. poradny pro neformální pečující a pěstounskou péči, pro osoby se zdravotním znevýhodněním, mobilní hospicová péče a pomoc pozůstalým. Dále zde působí psycholog a etoped, kteří spolupracují jak s externími poskytovateli, tak se sociálním odborem Městského úřadu Židlochovice. Projekt se věnuje podpoře rodin a seniorů a nově se také zaměřuje na specifika tzv. sendvičové generace, která se stará o své děti i rodiče. 

Někdejší hotel v Pohořelicích využívají senioři i pracovníci charity 

V podstatě nové prostory využívají také v Pohořelicích. Zde totiž došlo k rekonstrukci hotelu Pfann, která byla dokončena v roce 2020 a byla uskutečněna i díky alokaci téměř 40 milionů korun z nástroje ITI. Historie hotelu sice sahá až do 16. století, před rekonstrukcí už však nějakou dobu viditelně chátral. 

Provedená obnova oblékla hotel do mnohem slušivějšího kabátu a po letech dala stavbě znovu význam. Nyní je z něj multigenerační komunitní centrum, v němž se místní setkávají z důvodu konání volnočasových, vzdělávacích i kulturních akcí. Komunitní centrum slouží lidem z Pohořelic i okolních obcí. Využívat zde mohou přednáškový sál, klubovnu pro seniory, cvičnou kavárnu pro žáky Odborného učiliště Cvrčovice, klubovnu pro matky s dětmi a další prostory pro mládež a sídlí zde středisko volného času. V centru působí i charitní pečovatelská služba a poradna psychologa a etopeda. 

Pro občany Pohořelic a okolí nabízí centrum hojný kulturní program v podobě koncertů, divadelních představení nebo besed. Během dvou let provozu se stalo přirozeným místem formálního, ale i neformálního setkávání občanů a zaktivovalo sousedskou komunitu v celém regionu. 

Nová stavba v Přibicích jako dárek k narozeninám 

Své komunitní centrum mají i v menší obci kousek od Pohořelic. Obyvatelé Přibic se v roce 2021 dočkali hezkého dárku k výročí 800 let od první písemné zmínky o obci. Nová stavba poskytuje registrované sociální služby pro osoby ohrožené sociálním vyloučením i pro zdravotně postižené. 

Komunitní centrum ovšem využívá celá obec. Především pak víceúčelový sál, v němž lze pořádat plesy a další kulturní a volnočasové aktivity. 

Vize Brněnské metropolitní oblasti zmiňuje i zvýšení soudržnosti a solidarity území a posílení vnímání celé lokality jako společného prostoru pro kvalitní život. Podporou vytváření nových komunitních center a sociálních služeb se tuto vizi snažíme naplňovat. Cílem nás všech je, aby Brněnská metropolitní oblast byla především příjemných místem pro život. 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies