Domů Aktuality Metropolitní spolupráce má budoucnost, vzkazují jednohlasně všichni primátoři

Metropolitní spolupráce má budoucnost, vzkazují jednohlasně všichni primátoři

Publikováno: 21. ledna 2021

20. srpna 2020 byla během zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR slavnostně představena Deklarace, která definuje základní požadavky k budoucnosti a institucionalizaci metropolitní spolupráce v České republice. Deklarace podepsaná primátory všech sedmadvaceti statutárních měst ČR se nám nyní vrátila do Brna. Primátoři tak vyslali národní úrovni jasný signál k aktivnímu prosazování myšlenky rozvoje spolupráce největších českých měst a jejich přirozeného zázemí.

Statutární města jakožto centra metropolitních oblastí a aglomerací definovaných Strategií regionálního rozvoje ČR 2021+ reprezentujících dvě třetiny obyvatelstva ČR se shodla, že je třeba více podporovat metropolitní rovinu a zapojovat města do přípravy dalšího programového období EU 2021-2027. Celkem největší aglomerace usilují minimálně o 8 % veškerých prostředků z Evropského fondu pro regionální rozvoj v období 2021-2027 a jejich cílem je vyjednat co nejlepší podmínky při čerpání těchto zdrojů s využitím nástroje Integrovaných územních investic (ITI). Města ale nechtějí metropolitní spolupráci podmiňovat pouze evropskými zdroji. Ministerstvo vnitra proto v návaznosti na Deklaraci zřídilo Pracovní skupinu pro metropolitní oblasti a aglomerace, která se má zabývat potenciálem rozvoje metropolitní spolupráce v ČR v kontextu systému veřejné správy ČR. Úvodní jednání pracovní skupiny se uskutečnilo ve čtvrtek 21. ledna 2021.

Požadavky nastíněné v deklaraci proto nejsou jen „prázdnými body“ na papíře, ale konkrétní poptávkou statutárních měst, což Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo vnitra ČR a další aktéři vnímají jako silný mandát z území, na jehož základě aktualizují svoji agendu. Deklarace tak výrazně posouvá probíhající odbornou i politickou debatu k relevantnosti metropolitní spolupráce v České republice. Podepsanou deklaraci všemi primátory statutárních ČR měst najdete zde.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies