Metropolitní obálka se zvětšila o 100 milionů Kč!

Díky vyjednávání s Ministerstvem životního prostředí a s Pražskou metropolitní oblastí získala Brněnská metropolitní oblast o 100 mil. Kč víc na protipovodňová opatření. Tato částka tak výrazně sníží spolufinancování jednoho z dlouhodobě připravovaných projektů města Brna, který se bude realizovat v území od Riviéry k železničnímu mostu ul. Uhelné. V současné době se u tohoto projektu čeká na územní rozhodnutí. Kromě ochrany města Brna a dalších obcí, které leží na toku řeky Svratky, před stoletou vodou, vznikne kolonáda se zázemím pro rekreaci a přístupem k vodě. Více informací o projektu naleznete pod tímto odkazem.

Informace byla rovněž představena na včerejším jednání Řídicího výboru ITI, kde se dále posuzovaly integrované projekty z oblasti vzdělávání a ze sociální oblastí (viz tisková zpráva). Jednalo se nejen o první řádné jednání v roce 2019, ale rovněž o první jednání ŘV ITI, které po komunálních volbách proběhlo v obměněném složení.

Dění z jednání komentovala rovněž primátorka Markéta Vaňková: „Jsem velmi ráda, že spolupráce mezi obcemi, která se v posledních letech rozvíjela, bude pokračovat i nadále. Další velmi dobrou zprávou je, že jsme vyjednali více evropských peněz na projekty v oblasti životního prostředí. Konkrétně se jedná o 100 mil. Kč navíc, které budou použity na revitalizaci nábřeží řeky Svratky.

Na jednání zazněly také informace k budoucnosti metropolitních oblastí. Přestože současné programové období ještě není u konce, již nyní se vede velmi intenzivní debata o budoucím nastavení metropolitní spolupráce a nástroje ITI po roce 2020. V tomto ohledu mají města oporu jak Evropské komise, která znovu počítá s využitím nástroje ITI, tak u Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Zavedení nástroje ITI ukazuje pozitivní změnu ve spolupráci a rozvoji největších měst a jejich zázemí. Podařilo se nastartovat a dále rozvíjet vertikální i horizontální spolupráci partnerů na všech úrovních. Kontinuita nástroje ITI a posílení metropolitní spolupráce po roce 2020 je tedy stěžejní a zcela přirozená.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru