Domů Aktuality Mapa využití půdy Brněnské metropolitní oblasti

Mapa využití půdy Brněnské metropolitní oblasti

Publikováno: 8. listopadu 2021

Společně s kolegy z Oddělení dat, analýz a evaluací MMB jsme vytvořili mapu využití půdy Brněnské metropolitní oblasti a datovou sadu zveřejnili i na webu data.brno.cz.

Mapa využití půdy vznikla ze zpracovaných dat získaných na základě pořízeného snímku družice Sentinel-2. Družice získává optické snímky s vysokým prostorovým rozlišením (10-60m), které se dále využívají pro poskytování informací v oblasti zemědělství, mapování krajinného pokryvu, či zjišťování kvality vody aj.

Území Brněnské metropolitní oblasti je poměrně geograficky členité a to se odráží i v jejím půdním pokryvu. V celé metropolitní oblasti převažuje orná půda (část Dyjsko-Svrateckého úvalu). V její severní a severozápadní část najdeme převážně lesy (CHKO Moravský kras) a souvislé zalesněné území se rovněž nachází na jihovýchodě v oblasti Ždánického lesa. V jižní části metropolitní oblasti převažují nížiny a s nimi spojené zastoupení orné půdy a křovin. Na jihovýchodě taktéž najedeme dvě největší vodní plochy v Brněské metropolitní oblasti – Starý rybník a Vrkoč. Tou největší vodní plochou s 259 hektary je ale Brněnská přehrada. Naopak největší lom se nachází u vesnice Mokrá-Horákov na sevozápadě BMO.

Orná půda tvoří polovinu území BMO (cca 49,7 %). Za ní následuje kategorie lesů (29,2 %) a městká a obecní zástavba, která pokrývá cca 15,5 %. Křoviny pokrývají 3,9 % BMO, za ní následuje travní porost s 1 % a vodní plochy s 0,6 %. Naopak území s nejmenší plochou patří dolům a lomům – pokrývají 0,1 % celé metropolitní oblasti.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies