Na mezinárodním setkání projektu MECOG-CE, které se konalo 11. a 12. září v Ostravě, se sešli partneři ze středoevropských metropolitních oblastí, aby diskutovali o výstupech učicích klastrů zaměřených na vybrané dobré praxe a zhodnotili pokrok pilotních akcí. Akce, která se konala v centru Ostravy, byla významným milníkem projektu posilujícího metropolitní spolupráci a řízení.
Akci zahájila náměstkyně primátora Ostravy Hana Tichánková, která přivítala účastníky a uvedla: “Toto setkání představuje pro naše města a metropolitní oblasti důležitou příležitost učit se jeden od druhého a stavět na úspěších pilotních akcí. Věřím, že zde získané poznatky povedou k pozitivní změně v Ostravské metropolitní oblasti, a i v dalších středoevropských metropolitních oblastech.“
Výsledky učicích klastrů byly jedním z klíčových bodů programu. Každá „lighthouse“ metropolitní oblast (tzn. se zkušeností s vybranou dobrou praxí, v pozici supervizora) představila nejdůležitější poznatky z fáze vzájemného se učení a podělila se o metodiky či znalosti získané při setkáních a studijních návštěvách. Tato část setkání poskytla účastníkům příležitost zamyslet se nad získanými poznatky, uvažovat o výhodách a nevýhodách stávajících dobrých praxí a připravit půdu pro budoucí práci.
Dalším významným bodem programu byl workshop o průběhu pilotních akcí, na němž metropolitní partneři představili své probíhající pilotní akce. Jde o aktivity, které se zaměřují na testování vybraných dobrých praxí s cílem přenést je do metropolitních oblastí. Pilotní akce partnerských metropolitních oblastí jsou následující:
Partneři představili průběžné výsledky testování pilotních akcí a problémy, se kterými se setkali. Interaktivní setkání umožnilo účastníkům diskutovat o míře přenositelnosti vybraného nástroje, vzájemně posoudit jednotlivé pilotní akce a nabídnout zpětnou vazbu a návrhy na zlepšení. Tento kooperativní přístup zdůraznil význam sdílení zkušeností a hledání optimálních řešení, zejména s ohledem na přenositelnost dobrých praxí do různých metropolitních kontextů.
Po práci na pilotních akcích pokračovali partneři další den workshopem o nových řešeních, která vyplynou z výsledků testování pilotních akcí a přispějí k lepšímu rozvoji spolupráce a řízení v metropolitních oblastech.
Setkání projektových partnerů sloužilo také jako zahájení pracovního balíčku č. 3 (WP3), který povede Metropolitní výzkumný institut. Tato fáze projektu se zaměří na vypracování strategie a akčních plánů pro posílení řízení a spolupráce v metropolitních oblastech. Vedoucí WP3 představil návrhy dalších kroků v rámci balíčku, včetně hlavních výstupů, a partneři následně o těchto návrzích diskutovali.
Kromě formálních diskusí poskytlo setkání mnoho příležitostí k navazování kontaktů a neformálním rozhovorům mezi účastníky. Komentovaná prohlídka centra Ostravy nabídla vhled do místního prostředí a návštěva Dolní oblasti Vítkovice umožnila partnerům poznat jednu z dobrých praxí realizovaných v Ostravské metropolitní oblasti.
Celkově bylo ostravské setkání úspěšné. Podpořilo hlubší pochopení výzev a příležitostí souvisejících s přenosem a implementací vybraných dobrých praxí do partnerských metropolitních oblastí a posunulo dále metropolitní spolupráci. Poznatky a dohody dosažené během setkání budou vodítkem pro další kroky projektu a přispějí k vypracování strategie a akčních plánů.
Po Brně, Varšavě a Stuttgartu je nadnárodní setkání v Ostravě čtvrtým v pořadí. Na předchozích setkáních projektové konsorcium představilo status quo metropolitní dimenze ve střední Evropě, výzvy a příležitosti specifické pro metropolitní oblasti, výsledky analýzy systémů metropolitního řízení a dobrých praxí v metropolitních oblastech partnerů projektu i mimo ně, vytvořilo učicí klastry a v neposlední řadě také významný dokument prosazující metropolitní dimenzi – Společnou metropolitní vizi.
Projekt je podpořen z fondů Evropské unie, konkrétně Evropského fondu pro regionální rozvoj, skrze program nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE. Více informací o tomto projektu včetně publicity naleznete zde.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.