Jako jeden: spojení okresů Brno-město a Brno-venkov (jen po dobu pandemie?)

Jak jistě víte, okresy Brno-město a Brno-venkov byly v rámci aktuálních pandemických opatření, které platí od 1. března, sloučené do jednoho. Zákaz pohybu lidí se na tyto dva okresy nevztahuje a nebudou zde probíhat „meziokresní“ kontroly. Vše zásluhou starostů v zázemí města Brna, kteří svou výzvou poukázali na přirozené propojení těchto administrativních jednotek.

Starosta Březiny, Babic nad Svitavou, Ostopovic či starostka Moravan společně s dalšími upozornili, že obce na Brněnsku by toto rozdělení paralyzovalo. Starostové upozornili vládu ČR a ministra vnitra, že původně nastavené nařízení zkomplikuje každodenní život obyvatelstva v zázemí města Brna. Okresy Brno-město a Brno-venkov jsou velmi propojeny a vzájemně na sebe navazují. Obyvatelé z malých obcí okolo Brna jezdí do jádra za prací či na nákup, žijí v zázemí, ale všechny vazby mají v Brně. Brňané zase zmiňovali nedostupnost obchodní zóny Modřice, kde najdeme nákupní centrum Olympia (katastr Brno-venkov).

Jak můžeme vidět, okresy Brno-město a Brno-venkov tak představují organicky propojené celky, jejichž odtržení na základě covidových opatření by narušilo jejich funkčnost a zbytečně by situaci občanů v zázemí zkomplikovalo. I během pandemické situace platí pravidlo, že katastr není zeď a obce v zázemí města Brna jsou s jeho jádrem vysoce propojené. To potvrdilo i 28. února Ministerstvo vnitra, které požadavkům starostů vyhovělo.

Výzvu starosty Březiny Martina Habáně naleznete zde.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru