Domů Aktuality Integrovaný přístup je klíč k efektivním projektům v Brněnské metropolitní oblasti

Integrovaný přístup je klíč k efektivním projektům v Brněnské metropolitní oblasti

Publikováno: 29. července 2020

Brněnská metropolitní oblast (BMO) je organický funkční celek, který funguje jako městský region soustředěný kolem silného městského jádra. Mezi jádrem a zázemím probíhá dělba práce, každá část má svou funkci a všechno funguje jako jeden celek, i když administrativní hranice můžou tvrdit něco jiného. Při řešení projektů v rámci BMO je proto nutné oprostit se od vnímání hranic a překážek, spolupracovat a hledat nejlepší řešení pro celou metropolitní oblast.

Metropolitní spolupráce a integrovaný přístup k řešení společných problémů jsou dva základní principy, na kterých stojí realizace projektů v Brněnské metropolitní oblasti. Jádrové město a obce v zázemí jsou provázané socioekonomickými vztahy, takže rozhodnutí jedné části ovlivní celou metropolitní oblast. Problémy v tématech jako je doprava, životní prostředí, sociální služby nebo vzdělávání proto nelze vnímat izolovaně a do jejich řešení je třeba zapojit více subjektů. A nejen to. Každý problém je komplexní a je třeba ho řešit s vazbami na další aktivity.

Byla by chyba dívat se na výzvy a příležitosti v rámci metropolitní oblasti izolovaně od ostatních a chtít je řešit jednotlivě, když je možné využít mnohem efektivnější integrované řešení. To v zásadě znamená propojit více problémů do jednoho celku a navrhnout k nim jako řešení jeden zastřešující projekt a k jeho realizaci a koordinaci využít integrované nástroje jako je ITI. Integrovanost lze zkrátka vnímat ve více rovinách.

Integrované územní investice (Integrated Territorial Investments neboli ITI) jsou nástrojem Evropské komise, který umožňuje uplatňovat integrovaný přístup při řešení metropolitních výzev. Obce mohou přes nástroj ITI žádat o finance na své projekty a na řešení jednoho problému získat prostředky z více zdrojů. Efekty realizace těchto projektů se potom násobí. V letech 2014–2020 jsme tímto způsobem získali do Brněnské metropolitní oblasti přibližně 6 miliard korun a podpořili jsme asi 120 projektů.

Příklady vybraných integrovaných řešení přináší nová brožura „Metropolitně v praxi. Vybrali jsme ukázkové projekty, které řeší problém více stran a při jejich plánování a realizaci byly využity principy metropolitní spolupráce a integrovanosti. Právě takové projekty totiž nejvíce posouvají celou metropolitní oblast a jsou v mnoha směrech přínosné pro její obyvatele

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies