I. etapa cyklostezek na Šlapanicku byla slavnostně ukončena

10. září 2020 byla slavnostně ukončena stavba I. etapy cyklostezek na Šlapanicku, která probíhala od roku 2019. Dokončené byly úseky Brno-Slatina > Šlapanice, Ponětovice > Kobylnice, Kobylince> Sokolnice a Sokolnice > Telnice. Síť cyklostezek tak propojuje město Brno se zázemím. její celková délka trasy činí téměř 7 km a najdete zde i 24 nových parkovacích míst pro jízdní kola.

Filip Chvátal, bývalý manažer DSO Šlapanicko a metropolitní lídr,  ve svém rozhovoru zmiňuje, že „právě spolupráce a komunikace s městem Brnem a možnost čerpat finanční prostředky  pomocí nástroje ITI byly hlavními motivátory pro to, aby se založil Dobrovolný svazek obcí Šlapanicka a celá věc se dala do pohybu.“ Sama výstavba trvala 14 měsíců a její náklady činily 49,7 mil. Kč (90 % nákladů bylo financováno prostřednictvím nástroje ITI). Na dofinancování se podíleli členové svazku, Jihomoravský kraj ale i město Brno.

Výstavba cyklostezek je ukázkovým integrovaným projektem, protože má dosah do zázemí a propojuje jej s Brnem. Zároveň je tento typ dopravy mnohem více ekologicky šetrnější a je vítanou infrastrukturou pro místní obyvatele, protože jim slouží k bezpečné dopravě do práce, škol či za volnočasovými aktivitami.

V současnosti probíhají práce na přípravě realizace II. etapy. Jedná se o úseky Jiříkovice-Blažovice a Kobylnice-Prace. I tato etapa bude financována prostřednictvím nástroje ITI. Práce by měly být zahájeny na podzim tohoto roku. Souběžně probíhá příprava cyklostezek na Pozořicku.

Všem přejeme příjemnou jízdu! 😊

Foto zdroj Město Šlapanice.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru