Domů Aktuality Finance v přepočtu na obyvatele – jak jsme na tom II

Finance v přepočtu na obyvatele – jak jsme na tom II

Publikováno: 23. února 2021

Během jednání posledních pracovních skupin k aktualizaci strategie rozvoje BMO 21+ jsme členům představili základní schéma shrnující čerpání financí skrze nástroj ITI v období 2014-2020. Zaměřili jsme se především na přepočet prostředků na jednoho obyvatele správního obvodu obcí s rozšířenou působností (SO ORP) v BMO.

Doprava, životní prostředí anebo také sociální bydlení. Celkem dostalo zelenou dosud 121 projektů za šest miliard dotačních korun. Největší objem prostředků v přepočtu na obyvatele putoval do správního obvodu ORP Kuřim – téměř 22 600 korun. Zde bylo podpořeno pestré množství projektů, které se začínají realizovat: jednalo se například o obchvat Čebína, dopravní terminál v Kuřimi, systém cyklostezek nebo přístavbu základní školy v Lelekovicích. V neposlední řadě bylo financováno rozšíření infrastruktury centra INTEMAC. Centrum tak bylo rozšířeno o novou výrobní buňku 4.0, která má za úkol podpořit aplikovaný a experimentální vývoj v oblasti strojírenské výrobní techniky.

Druhým SO ORP, který dosáhl na největší počet finančních prostředků, je Brno, následuje SO ORP Pohořelice a Židlochovice. Zmíněná data dokazují, že metropolitní spolupráce se nesoustřeďuje jen na Brno – jako velkou metropoli, ale dochází také k podpoře projektů v zázemí.  Nicméně i tak zde najdeme méně aktivní území, která jsou součástí metropolitní oblasti a v tomto období prozatím nečerpala žádné finanční prostředky z ITI (jedná se např. o ORP Rosice).

Brněnská metropolitní oblast již rozdělila mezi své žadatele téměř všechny dotační prostředky. Ty poslední budou přiděleny v rámci zbytkových jarních výzev. Zároveň aktivně pracujeme na přípravě nového programového období. Návrhy prvních operačních programů jsou již jasně definované a my máme ambici získat vyšší nebo alespoň srovnatelný objem financí jako předchozí období a realizovat tak další úspěšné projekty v celé Brněnské metropolitní oblasti.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies