Celostátní soutěž Komunální projekt roku v jejím desátém ročníku ovládl dětský lůžkový hospic Dům pro Julii, který letos v létě zahájil provoz v krásné moderní budově na Kociánce. Ta vznikla díky spolupráci Brna a neziskové organizace. Jde o milník v dětské paliativní péči u nás, který ocenila i odborná porota. Jedná se o jeden z významných projektů financových z nástroje integrovaných územních investic v předchozím programovém období.
Sedmnáctiletý Vojta vyžaduje nepřetržitou péči. Má velmi vzácné onemocnění, Ohtaharův syndrom, na který není lék. Jeho rodiče se o něj starají v domácím prostředí a patřili k prvním, kdo využili služeb čerstvě otevřeného dětského lůžkového hospice Dům pro Julii. Vojta zde strávil část letních prázdnin. „Díky pobytu jsme měli možnost odpočinout si, věnovat se i našemu mladšímu synovi, vzít ho poprvé společně s partnerem na výlety a koupaliště. V neposlední řadě věnovat se i sobě s partnerem a načerpat energii pro další péči. A přitom jsme věděli, že je o staršího syna skvěle postaráno,“ vysvětluje jeho maminka Jana Schwarzová.
Dům pro Julii je tak první vlaštovkou vyplňující mezeru, na kterou dlouhodobě upozorňuje odborná veřejnost. „Chybí u nás možnost zdravotní respitní péče pro děti se závažnou život limitující či ohrožující diagnózou, které potřebují velký objem zdravotní péče, a rodiny tak nemohou využít existujících odlehčovacích služeb u poskytovatelů sociálních služeb. Dětský lůžkový hospic je v tomto kontextu klíčové zařízení, které může výrazně zlepšit kvalitu života závažně nemocných dětí a jejich rodin,“ upřesnila lékařka a předsedkyně Sekce dětské paliativní péče při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Mahulena Exnerová.
Unikátnost zařízení i příběh jeho vzniku vynesly Domu pro Julii ocenění Komunální projekt roku, které vyhlašuje vydavatelství Profipress a časopis Moderní obec pod záštitou ministra pro místní rozvoj. Brněnský dětský hospic zabodoval jednak v sociální oblasti, jednak si odnesl titul celkového vítěze. „Projekt má ambici změnit přístup k dětské paliativní péči, s níž se v našem prostředí teprve seznamujeme,“ stojí mimo jiné ve zdůvodnění.
S ideou zařízení, které bude dětem a jejich rodičům nabízet komplexní zdravotní, terapeutickou, sociální, psychoterapeutickou a duchovní pomoc, přišla nezisková organizace Dům pro Julii, která už několik let rodinám poskytuje terénní péči přímo v domácnostech. Na přípravě výstavby budovy lůžkového hospice organizace pracovala několik let a zároveň shromažďovala finanční prostředky od drobných dárců a firem. Celý projekt pak akceleroval díky spolupráci s městem Brnem a poskytnutí finančních prostředků prostřednictvím nástroje ITI. Brno mělo původně poskytnout pouze pozemky v areálu zahrady domu pro seniory na Kociánce, nakonec se ale stalo investorem a zhotovitelem celé stavby. Díky hotové projektové dokumentaci, kterou dostalo od Domu pro Julii, se realizační proces hodně zrychlil a od poklepání základního kamene po otevření uplynulo 20 měsíců.
Celkové náklady na výstavbu dosáhly 184,5 milionu korun bez DPH. Město k financování využilo nástroj integrovaných územních investic (ITI), díky čemuž získalo 86 milionů korun z Evropské unie. Zbývajících necelých sto milionů doplatilo ze svého rozpočtu. Následně budovu svěřilo do správy organizaci Dům pro Julii. Podle smlouvy o výpůjčce jej bude provozovat po dobu udržitelnosti projektu, minimálně však 15 let.
O titul Komunální projekt roku se letos hlásilo 99 projektů z celé republiky. K dalším oceněným patřily například Hrádek nad Nisou, Bohumín nebo Praha 13. Hodnotí se v devíti kategoriích: sociální projekt roku, veřejné zdraví a sport, veřejná zeleň, kulturní a vzdělávací činnost, odpadové hospodářství, utváření veřejného prostoru, chytrá obec, ekologický projekt roku a bezpečný úřad. Výsledky vyhlášené 8. října ve Valdštejnském paláci najdete zde.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.