Domů Aktuality Brněnská metropolitní oblast v číslech: nový atlas odhaluje klíčové trendy

Brněnská metropolitní oblast v číslech: nový atlas odhaluje klíčové trendy

Publikováno: 8. listopadu 2024

Představujeme vám nový Atlas Brněnské metropolitní oblasti, který téměř po deseti letech od svého prvního vydání opět přináší komplexní data a vývojové trendy týkající se vazeb mezi Brnem a obcemi v jeho širším okolí.

Atlas v celkem deseti kapitolách zpracovává nejrůznější témata od přírodních charakteristik, přes sociodemografické, dopravní a ekonomické ukazatele, po informace o cestovním ruchu nebo o občanské vybavenosti jednotlivých obcí.

Brno je jedním z mála měst v České republice, které nabízí takto detailní a systematicky zpracované informace o své metropolitní oblasti. Atlas nejen mapuje současný stav regionu, ale může sloužit i jako cenný nástroj pro plánování rozvoje pro různé úrovně veřejné správy.

Atlas je dostupný online pro kohokoli, kdo se zajímá o vztahy mezi městem a jeho okolím. Každá kapitola a podkapitola obsahuje hlavní mapu, která je doplněna textem interpretujícím dané téma a jeho vývoj v čase. Každou oblast uvozujeme výběrem nejdůležitějších dat. U jednotlivých textů nechybí ani různé grafy, tabulky a vedlejší mapy.

Vybrané závěry z Atlasu: 

  • Populace – stále platí, že v zázemí žije méně obyvatel než v Brně, které se podílí na celkové populaci metropolitní oblasti z 55 %. Mezi roky 2012 a 2022 vzrostl celkový počet obyvatelstva BMO o 6,4 % a průměrná hustota zalidnění vystoupala na 350 obyvatel/km². Průměrný věk přesáhl hodnotu 41 let a obecně platí, že mladší obyvatelstvo se i díky vnitřní migraci více koncentruje v zázemí. V roce 2023 dosahoval index stáří v zázemí hodnoty 107,5, v Brně samotném to bylo 130,8.
  • Bydlení – v kapitole o bydlení naleznete zajímavé informace o tom, jak se v různých částech Brněnské metropolitní oblasti (BMO) vyvíjí složení bytového fondu například z hlediska ceny či vlastnictví. V osobním vlastnictví je více než 58 % bytů v BMO. Ani obcím na území BMO se nevyhnulo významné zdražování cen bytů a pronájmů. V Brně například vyrostly průměrné ceny pronájmu bytu za metr čtvereční mezi lety 2015 a 2022 o 145 %. Čísla o počtu dokončených bytů jasně ukazují, v kterých částech BMO probíhala výstavba intenzivně a kde naopak stagnuje. Nejvíce se v tomto ohledu rozvíjí obce severovýchodně za hranicemi Brna a na jižní ose směr Pohořelice.
  • Dojížďka do zaměstnání – Brno je klíčovým centrem zaměstnanosti pro obce v okolí, což vytváří významné dojížďkové proudy ze sídel v jeho zázemí: 7 z 10 občanů BMO, kteří dojíždí, míří právě do Brna. Nejvíce jich je z Židlochovicka, Kuřimska, Tišnovska a Blanenska. Naopak z Brna vyjíždí do zaměstnání téměř 4 000 osob do sousedních Modřic, což představuje nejsilnější proud v rámci celé BMO.
  • Migrace – zajímavé údaje přináší data o stěhování obyvatel do obcí v zázemí. Pokračující suburbanizační procesy jsou patrné hlavně ve dvou směrech. Mladí se stěhují do obcí na severovýchod od Brna (Babice nad Svitavou, Březina či Bukovinka) a dále také do „pásu“ populačně rostoucích obcí na jih od Brna (Syrovice, Holasice, Rajhrad a okolí). U největších měst v zázemí (Blansko, Vyškov) naopak dochází k dlouhodobé stagnaci počtu obyvatel.
  • Doprava – tato kapitola ukazuje například intenzitu dopravy na jednotlivých silničních úsecích v BMO. Po nejvytíženějších úsecích projede za den až 55 000 automobilů. Zároveň zjistíte, v jakých místech metropolitní oblasti se vyskytuje nejvíce dopravních nehod.

Mnohem více zajímavých informací z dalších témat naleznete v samotném dokumentu. Přejeme příjemné čtení.  

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies