30. září jsme společně s kolegy z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity prezentovali na Noci vědců informace o výzkumném projektu TAČR METROSPOL a Brněnské metropolitní oblasti. Noc vědců usiluje o boření mýtů o vědcích a vědkyních a snaží se ukázat co nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Akce jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Po dvouletém covidovém on-line programu se opět otevřely brněnské univerzity prezenčním návštěvníkům a představily tak svůj výzkum všem zájemcům o vědu. Do univerzitního kampusu v Bohunicích dorazilo během večera dva tisíce návštěvníků. Tento ročník nesl podtitul Všemi smysly a my jsme se zapojili s programem „Využij všechny smysly a jednej metropolitně“, v rámci kterého jsme připravili širokou nabídku aktivit pro různorodou paletu návštěvníků. Na své si přišli jak děti, tak dospělí. Děti si mohli složit puzzle Brněnské metropolitní oblasti, zahrát si pexeso se znaky obcí a na základě siluet hádat ty největší památky, které se v BMO nacházejí. Pro ty starší jsme připravili kvíz, ve kterém účastníci odpovídali na základní otázky o Brněnské metropolitní oblasti a zároveň poznávali významné projekty, které byly v rámci nástroje ITI podpořeny.
Všichni zájemci se na stánku zároveň dozvěděli o výzkumném projektu TAČR METROSPOL, jehož je Brno od roku 2020 součástí. Vědci z Ekonomicko-správní fakulty například informovali o dotazníkovém šetření mezi starosty metropolitní oblasti, jehož závěry si můžete přečíst například zde. Zároveň jsme chtěli znát i názor všech účastníků, a proto jsme pro ně připravili pocitovou mapu ve které mohli zaznačit ta místa, která se jim v metropolitní oblasti líbí či nelíbí, a ta, která by se měla zlepšit. To vše s cílem více zpopularizovat téma Brněnské metropolitní oblasti. Katastr není zeď a doba, kdy stačilo uvažovat v jeho hranicích, je dávno pryč. A to vše už ví i návštěvníci Noci vědců.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.