Přestupní terminál v Židlochovicích

Obec Židlochovice se nachází v dojezdové vzdálenosti 20 kilometrů od centra Brna. Velká část místních obyvatel je závislá na každodenním dojíždění do škol, za prací a službami, a přitom zde po dobu 40 let nezastavovaly žádné osobní vlaky. V rámci integrovaného řešení se ale podařilo modernizovat a elektrizovat trať mezi Hrušovany u Brna a Židlochovicemi a cestující teď můžou ve všední den využívat až 28 párů osobních vlaků. Současně s modernizací tratě vznikl v Židlochovicích přestupní terminál. Celý projekt stál přes 900 miliónů korun, z nichž většina pochází z evropských prostředků. Jakou roli hrála metropolitní spolupráce a jak metropolitní plánování prospívá obcím v zázemí města Brna? O tom všem se rozpovídal metropolitní lídr Jan Vitula – starosta obce Židlochovice.

„Řeknete si, že 20 kilometrů není moc, ale většina obyvatel jede do Brna autem leckdy i hodinu a půl. Nám se díky metropolitní spolupráci podařilo po mnoha letech vybudovat novou trať a nádraží a díky přestupnímu terminálu se do centra Brna dostaneme do 23 minut. Doufám, že se nám do budoucna povede velkou část automobilové dopravy nahradit vlakovou,“ dodává k projektu přestupního terminálu starosta Židlochovic Jan Vitula.

Terminál ale není jen o železnici. V Židlochovicích vznikl moderní přestupní uzel, který propojuje vlakovou, autobusovou, individuální automobilovou, cyklistickou i pěší dopravu. Cestující mohou bezplatně využít blízké parkoviště P+R nebo umístit svá kola do stojanů a pokračovat v cestě do Brna vlakem nebo autobusem. Terminál má navíc i bezbariérový přístup. Cestujícím se tak od roku 2019 zkvalitnilo cestování veřejnou hromadnou dopravou.

Do budoucna je potřeba věnovat se propojení okolních obcí s Brnem naplno. Díky metropolitní spolupráci můžeme pracovat na dostatečné a plně provázané dopravní infrastruktuře, a ulehčit tak dopravní situaci v celé Brněnské metropolitní oblasti.

Foto: Přestupní terminál, město Židlochovice

Foto: Přestupní terminál, město Židlochovice

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru