Řada Brňanek a Brňanů se rozhodla odstěhovat do okolních obcí. Hledají zde klid, víc místa, venkovskou pohodu, ale i levnější a dostupnější bydlení. Jedním z výsledků procesu suburbanizace je pak zvyšující se počet malých dětí vyrůstajících v obcích v okolí Brna. Tím ovšem vzniká tlak na infrastrukturu a veřejné služby a s tím související nedostatek míst v mateřských školkách. Obce, které mají mateřské školky v gesci, často nejsou dostatečně připraveny na rychlý nárůst poptávky po nových místech. Rodiče tak s dětmi mnohdy dojíždějí do Brna a přispívají ke zvyšování dopravní zátěže a obsazování již tak přeplněných kapacit ve zdejších školkách. V řadě případů pak maminky zůstávají na rodičovské dovolené déle, než by chtěly a musely, a čekají, než se jejich dítě do školky dostane.
Je proto nezbytné hledat řešení, která vyváží potřeby rodičů a zároveň minimalizují negativní dopady na jednotlivé obce a Brno jako celek. Proto věnujeme zvláštní pozornost rozvoji mateřských školek v celé BMO. Naším hlavním cílem je zvýšit jejich kapacitu, a to buď stavbou nových školek, anebo rozšířením těch stávajících, kde je poptávka po nových místech nejvyšší. Jak víme, kde je potřeba školek nejvyšší? Díky datům ohledně současných kapacit mateřských škol a přírůstku obyvatel, která v našem týmu pravidelně analyzujeme. Víme například, že v Brněnské metropolitní oblasti máme 364 školek a průměrně do každé z nich chodí 69 dětí. Některé obce ale mateřskou školku vůbec nemají nebo jsou jejich školky značně poddimenzované. Naštěstí se nám podařilo vyjednat nejvyšší finanční alokaci v celé České republice, čímž můžeme podpořit projekty a obce, které nové kapacity pro předškolní děti nejvíce potřebují.
V minulém programovém období 2014–2020 jsme financovali výstavbu tří brněnských mateřských škol – Sýpka, na Kamechách a v Soběšicích. V probíhajícím období (2021+) podpořil Řídicí výbor BMO 23 projektů, celkem 19 z nich v obcích okolo Brna. Celkově tak vzrostly kapacity mateřských školek o 1023 dětí. Další projekty společně s partnery připravujeme. Výstavba nových školek je během na dlouhou trať, a proto naše snahy nekončí jen tímto obdobím. Dobře totiž víme, že komplexní rozvoj a analýza mateřských školek jsou klíčové pro kvalitní život obyvatel metropolitní oblasti.
V obcích na Šlapanicku je tlak na zvýšení počtu míst v mateřských školkách jedním z největších. Během první výzvy bylo schváleno financování výstavby tří nových mateřských školek ve Viničních Šumicích, Střelicích a Vranově a také rozšíření pěti stávajících školek na území Sokolnic, Ostopovic, Troubska, Šlapanic a Ochozu u Brna. Ve Šlapanicích se MŠ Hvězdička rozšířila o tři nové třídy, což byla největší investice města v roce 2023. Nové mateřské školky budou mít kapacitu přibližně 330 dětí, což bude významnou podporou pro rodiče, kteří se budou moci rychleji navrátit do pracovního procesu.
Na vrcholu Žlutého kopce byla koncem třicátých let minulého století zahájena stavba Biskupského gymnázia a tím se začala psát historie Biskupství brněnského jako zřizovatele školy. V současné době gymnázium navštěvuje více než 800 studentů a od roku 2015 je ke gymnáziu přičleněna i mateřská škola. Biskupství brněnské má v oblasti vzdělávání velké plány a budovu na Žlutém kopci čeká rozsáhlá přestavba složená ze čtyř vzájemně provázaných záměrů, aby se z areálu stalo centrum školství a vzdělávacích služeb. S využitím nástroje ITI dojde k navýšení kapacit mateřské školy o sto procent. Již ve školním roce 2025/2026 by měla školka přivítat 40 nových dětí. Další projekt zahrnuje přístavbu odborných učeben fyziky, chemie a informatiky pro gymnazisty. Obsahem předposlední aktivity je vybudování nového zázemí pro Křesťanskou pedagogicko-psychologickou poradnu. Biskupství brněnské plánuje také vybudování nové tělocvičny.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.