Město Kuřim je jedním z největších průmyslových center v zázemí Brna a spádovým městem pro okolní obce. Do Kuřimi dojíždí každodenně i řada Brňáků. Součástí místní průmyslové zóny je výzkumné centrum INTEMAC, které se soustřeďuje na aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a vzdělávání v oblasti strojírenské výrobní techniky. Smyslem centra je poskytnout potřebné zázemí pro výzkum a vývoj a také prostory pro firmy využívající technické vybavení centra.
Z důvodu plné kapacity centra došlo k jeho rozšíření o novou výrobní buňku 4.0, která umožňuje práci s kovovými obrobky, jež jsou v oboru strojírenství obvyklé. Nová buňka má větší rozměry než ta předchozí, díky čemuž lze pracovat s většími zařízeními a výrobky než doposud. Buňku tvoří platforma propojující obráběcí stroj s robotem, měřicí stanice a jeřáb. Umožňuje tzv. adaptivní proces výroby – měřicí stanice dokáže ohodnotit kvalitu výrobku, a když najde jakékoliv nedokonalosti, výrobek sama opraví. Dokáže také včas odhalit případnou poruchu. Jedná se o inovativní koncept chytré výroby, který pak mohou firmy adaptovat do svých provozů ruku v ruce s přípravou na průmysl 4.0. Zájemci do buňky mohou zapojit svá zařízení (např. 3D tiskárnu) a využít ji k otestování vlastní technologie nebo k dovyvinutí funkcí, které by uvítali ve svém podniku.
Výrobní buňka má za sebou již více než šestiletý provoz a její výrobu umožnilo propojení výzkumníků z centra INTEMAC společně s pracovníky soukromých firem. Ty poskytly obráběcí stroj, měřicí stanici či robota pro demonstraci. Do budoucna plánuje centrum INTEMAC rozšiřovat funkce výrobní buňky a dále s nimi experimentovat.
Výrobní buňka dokazuje, jak lze inovovat oblast strojírenské výroby. Je to dobrá zpráva pro firmy, které se v tomto odvětví pohybují. Díky tomuto projektu mají firmy ze strojírenství možnost využívat návrhové, zkušební a měřicí technologie bez potřeby vlastních investic. Tyto technologie představují velké investiční náklady, které by jednotlivé firmy nebyly schopny financovat samostatně. Tento způsob otevírá pro firmy dveře k využití moderních technologií a zvyšuje se tak jejich konkurenceschopnost. Projekt rozšíření centra INTEMAC dále zahrnoval rozšíření prostor o prezenční a workshopové místnosti, které byly koncipovány tak, aby byly v přímém dosahu výrobní buňky. To všem s cílem zvýšit interaktivitu mezi školicím a laboratorním prostorem a zlepšit praktičnost školení a prezentací. Celkově stál projekt 56 milionů korun, z toho 21 milionů korun bylo alokováno skrze nástroj ITI.
V jihomoravském kraji jsou tyto firmy sdruženy do uskupení INDUSTRY CLUSTER 4.0. Studie naznačují, že přístup průmyslu 4.0, známý též jako koncept chytrých továren, má potenciál výrazně snížit náklady na údržbu až o 40 %, zkrátit prostoje strojů na polovinu a zvýšit produktivitu práce o více než polovinu. Tyto výhody jsou zvláště důležité v kontextu České republiky, která dlouhodobě čelí problémům spojeným s nízkou produktivitou práce, což brání jejímu rychlejšímu ekonomickému rozvoji. Centrum se proto nyní primárně zaměřuje na adaptaci firem na nový chytrý průmysl. V roce 2022 například INTEMAC otevřel v Kuřimi experimentální prostor pro průmysl 4.0. Firmy tak mají k dispozici například automatizovanou jednotku na odbavení kusové výroby, autonomní zásobovací vozítko, kamerové systémy, kontroly kvality nebo lokalizaci pohybu v prostoru.
K průmyslové zóně byla zároveň vybudována nová cyklostezka z Lipůvky. Došlo tím ke zlepšení dopravní dostupnosti obyvatel dojíždějících za prací do kuřimské průmyslové zóny, do škol i za službami. Stezka navazuje na stávající síť a vede cyklisty až k vlakovému a autobusovému nádraží v Kuřimi. V Lipůvce se napojuje na již existující úsek Lipůvka – Lažany. Vznikl tak osmikilometrový úsek, který umožňuje jízdu cyklistů mimo silně zatíženou silnici I/43. Cyklostezka stála 31 milionů korun, z toho dotace prostřednictvím nástroje ITI byla 20 milionů korun.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.