Domů Projekty Životní prostředí Revitalizace zelené infrastruktury městských oblastí v Brněnské metropolitní oblasti

Revitalizace zelené infrastruktury městských oblastí v Brněnské metropolitní oblasti

4 města s projekty připravenými k realizaci
4 projekty předmětem dalšího posouzení
145 mil. Kč dotace z nástroje ITI

Revitalizace městských prostor není pouhým estetickým zlepšením. Je to nezbytná odpověď na nové výzvy, kterým čelíme v souvislosti s klimatickou změnou a rozvojem našich měst a obcí. Městská centra jsou tepnami každodenního života, kde se občané dennodenně setkávají. Nicméně často jsou tyto prostory zanedbané a jejich degradace má neblahý vliv na naše životní prostředí. Proto je nezbytné investovat do jejich obnovy prostřednictvím revitalizace zaměřené na rozvíjení modro-zelené infrastruktury. Zelená složka zahrnuje ozelenění veřejného prostoru a ta modrá zajištění vodních ploch, prvků či pořízení nových povrchů umožňujících lepší vsakování srážkové vody. To vše s cílem zefektivnit adaptaci na klimatickou změnu. Kvalitní zeleno-modré plochy nejenže přispívají ke snížení teploty v urbanizovaných centrech, ale také zlepšují kvalitu vzduchu a zvyšují biodiverzitu. 

Revitalizace městských částí není jen o izolovaných projektech, ale o integrovaných a synergických přístupech. Spojují se zde ekologické, sociální a ekonomické aspekty, které zvyšují estetickou hodnotu daného prostoru. Se svými záměry k revitalizaci městských částí uspěly v Brněnské metropolitní oblasti čtyři města a další čtyři projekty budou předmětem posouzení ŘV BMO. Kuřim a Tišnov kompletně zrenovují svá centrální náměstí, ve Slavkově u Brna dojde k revitalizaci části města mimo centrální náměstí, které poskytne další zelené plochy k odpočinku. Další projekt navazuje na revitalizaci kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích – zpřístupní se zde jižní zahrada. Všechny projekty si postupně představíme. 

Revitalizace centrální části města Tišnova 

Historické jádro Tišnova najdeme na kopci a stejně svažité je i hlavní tišnovské náměstí – náměstí Míru. Jeho sklon a jílovité podloží tak neumožňuje zachytávat a využívat srážkovou vodu a komplikuje přístup vozíčkářům. Projekt revitalizace náměstí si klade za cíl tento stav napravit. Díky opravám vznikne nová dlažba a kanalizace, plocha se zpevní tak, aby mohla zadržet co nejvíce vody, a vysází se zde vzrostlé stromy. Město Tišnov se chce také zaměřit na zmírnění dopadů klimatických změn. Na náměstí proto vzniknou i vodní prvky. Jedním z nich je kaskádové schodiště, které bude sloužit Tišnovským i jako amfiteátr. Návštěvníkům budou k dispozici též nový mobiliář a pítka. Náměstí se tak stane atraktivním veřejným prostorem pro všechny generace. 

Revitalizace náměstí Osvobození v Kuřimi 

Náměstí Osvobození v Kuřimi se od dob svého vzniku v 50. letech minulého století příliš nezměnilo. Nyní je ve špatném technickém stavu a nevyhovuje potřebám města a jeho obyvatel. Revitalizace náměstí si klade za cíl proměnit jej v centrum kulturního, společenského a obchodního života města. Nově zde přibude více zeleně včetně nových stromů a keřů, nový mobiliář a vodní prvky. Přeměna náměstí by měla umožnit konání různých městských akcí a událostí včetně trhů a koncertů, a to zejména v oblasti kolem kulturního domu. Součástí návrhu je také přesunutí vozovky, aby se uvolnil prostor. Dále je plánováno nové parkoviště a přemístění pomníku osvoboditele s důrazem na zachování pietního charakteru.  

Regenerace sídliště Nádražní ve Slavkově u Brna 

Město Slavkov u Brna připravilo integrované řešení s cílem zajistit co nejefektivnější ukládání a využití dešťové vody ve městě. Řešení se zaměřuje mimo jiné na regeneraci sídliště Nádražní, které můžeme charakterizovat jeho malou rozlohou, jíž chybí jednotící urbanistický koncept. Tíživý je především technický stav u většiny chodníků a komunikací, na sídlišti je také nedostatek stromů a jejich nevhodná skladba. Sídliště je obklopeno průmyslovými a zemědělskými oblastmi a je mírně izolováno od další zástavby. Proto radnice iniciovala potřebu regenerace sídliště tak, aby vznikly kvalitní plochy zeleně a veřejné plochy pro setkávání obyvatel, kteří zde bydlí. Revitalizace navrhuje zklidnění oblasti, posílení parkovacích míst, doplnění relaxačních a zelení obohacených částí. Projekt rovněž počítá s novým osvětlením, herními prvky a moderním mobiliářem. Modro–zelená infrastruktura má chránit před negativními dopady klimatických změn a zlepšit životní prostředí. Celý projekt je unikátní i tím, že byl vytvořen na základě komunitního plánování ve spolupráci s obyvateli sídliště, kteří byli zapojení do projektové přípravy. 

Revitalizace jižní zahrady Rosa Coeli v Dolních Kounicích 

Projekt revitalizace jižní zahrady je součástí Integrovaného řešení Rosa Coeli. V rámci projektu dojde ke zpřístupnění zahrady klášteru, která je v současnosti uzavřená. Vysází se zde nové stromy a keře a pořídí se kvalitní mobiliář tak, aby zahrada sloužila jako místo pro relaxaci a odpočinek. V rámci integrovaného řešení Rosa Coeli dojde také k revitalizaci historických částí památky, vytvoření nové expozice pro návštěvníky, výstavbě infocentra a propojení s Ivančicemi prostřednictvím cyklostezky. Více o celém řešení naleznete zde

Všechny projekty revitalizace budou dohromady stát 331 milionů korun, z toho dotace z nástroje ITI činí 145 milionů korun. Projekty jsou součástí několika integrovaných řešení v tématu životního prostředí, jejichž primárním cílem je především zmírnění dopadů klimatických změn a zlepšení podmínek pro život obyvatel metropolitní oblasti.  

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies