Domů Projekty Životní prostředí Protipovodňová opatření, která zpřístupňují řeku lidem

Protipovodňová opatření, která zpřístupňují řeku lidem

23 km řeky bude zrevitalizováno v rámci všech etap
24 tisíc obyvatel bude chráněno před povodněmi
220 mil. Kč dotace z nástroje ITI

Protipovodňová opatření jsou typickým tématem, které je třeba řešit ve spolupráci s dalšími obcemi. Opatření provedená na jednom úseku řeky se nutně promítnou dál po proudu. Koordinace na úrovni Brněnské metropolitní oblasti je proto naprosto nezbytná. 

Po následcích povodní v letech 1997 a 2006 začalo město Brno řešit komplexní ochranu na řekách Svratce a Svitavě s cílem vybudovat účinný a ucelený systém přírodě blízkých protipovodňových opatření. Cílem není stavět vysoké betonové zdi, jaké můžete vidět v okolí řek teď, ale více zeleně, pozvolných travnatých svahů a infrastruktury pro trávení volného času. Projekt vybudování moderních protipovodňových opatření se ve své první fázi soustřeďuje na upravení břehu řeky Svratky, úseku, který začíná u koupaliště Riviéra a končí železničním viaduktem na Uhelné. Nové nábřeží má zpřístupnit řeku lidem a vytvořit prostor v centru Brna, kde by jeho obyvatelé mohli trávit svůj volný čas. Základní myšlenkou vítězného návrhu týmu profesora Ivana Rullera je umožnit zajímavou pěší procházku po obou březích a zároveň poskytnout důstojný pohyb handicapovaným spoluobčanům. Na své si také přijdou cyklisté a bruslaři, kteří budou mít svou vlastní stezku. Proměna nábřeží počítá s kolonádou a terasami podél levého břehu, kdežto pravý břeh bude mít ryze přírodní charakter. Prvky jako meandry, povodňové louky a ostrůvky pomohou zadržet velkou vodu a prospějí krajině. Hotovo by mělo být na konci dubna 2025. Realizace této etapy stála 1,7 miliardy korun, z toho dotace prostřednictvím nástroje ITI byla 220 milionů korun.  

Následovat mají další etapy v oblasti Trnité, Zbrojovky a ulice Sokolova. Více o jednotlivých projektech najdete na webu Voda v Brně. Všechny projekty nejen že posilují ochranu před povodněmi, ale také zlepšují životní prostředí a zvyšují atraktivitu území pro rekreaci. Komplexně ochráněno tak bude 23 kilometrů řeky a s ní i 24 tisíc obyvatel, kteří její v blízkosti žijí.  

Společná realizace protipovodňových opatření je součástí integrovaného řešení, které nese stejný název. Mezi klíčové projekty integrovaného řešení patří suchý poldr Střelice, protipovodňová opatření na Litavě v Hruškách, protipovodňová ochrana obce Zbýšova a Rajhradic a povodňový park na Židlochovicku.  

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies