Do zámku ve Slavkově u Brna se vrátí expozice připomínající památnou bitvu tří císařů. Využije umělou inteligenci i další efekty, které návštěvníkům lépe přiblíží začátek 19. století. Nová expozice si klade za cíl zvýšit atraktivitu slavkovského zámku pro návštěvníky a vytvořit edukačního místo „škola hrou“. Významná historická událost ožije v nedávno zrekonstruovaných prostorách původních koníren, které jsou součástí národní kulturní památky. Zámek Slavkov – Austerlitz plánuje otevření k 220. výročí, tedy v prosinci 2025.
Bitva tří císařů měla zásadní dopad na dějiny Evropy i samotné Moravy. Šlo o jedno z nejslavnějších vítězství francouzského vojevůdce Napoleona během jeho tažení evropským kontinentem. V jeho důsledku se rozpadla několik století existující Svatá říše římská, sám Napoleon pak v dalších letech upevňoval své postavení ve střední Evropě. Morava nicméně po slavném střetu francouzského, rakouského a ruského vojska pocítila bídu obyvatel zpustošených území, které drancovali zejména vojáci vítězné strany. Do toho se oblastí prohnala epidemie tyfu.
Tak či onak, pořád jde o slavnou epizodu dějin Slavkova u Brna i jeho okolí. Tu si taky historičtí nadšenci každoročně připomínají rekonstrukcí bitvy. K tomu však nově vznikne i stálá expozice na slavkovském zámku, z jehož balkónu oznámil Napoleon svým vojákům vítězství a podepsal zde historické příměří.
Interaktivní expozice bude umístěna v jižní části zrekonstruovaných koníren a přiblíží nejen události bitvy tří císařů, ale také poskytne pohled do tehdejšího života ve Slavkově. Odkryje každodenní realitu vojáků a utrpení obyvatel okolních vesnic. Expozice bude postavena na příběhu vojáka Vařvody, skutečné historické postavy. Rakouský voják pocházel z Heršpic u Slavkova a bitvu tří císařů zažil na vlastní kůži na straně poraženého vojska. V bitevní vřavě byl těžce zraněn a následně dožil ve svém rodném heršpickém domku. Voják Vařvoda provede turisty po celou dobu jejich návštěvy. Nedílnou součástí expozice bude taktéž memento morální apel vyplývající z vojenských událostí.
Velkým tahákem výstavy bude bezpochyby využití umělé inteligence, která umožní návštěvníkům klást otázky samotnému Napoleonovi. Vedle toho se zájemci mohou těšit na maketu bojiště vysvětlující pohyby jednotlivých vojsk i Napoleonovu vítěznou taktiku. Maketu doplní speciální efekty se zvuky palných zbraní, vůní střelného prachu a mlhou obestírající místo válečného střetu. A k vidění bude taky několik cenných exponátů z časů bitvy, jako jsou zbraně či řády.
Napoleonská expozice na slavkovském zámku by se mohla otevřít na konci roku 2025 při příležitosti 220. výročí slavné bitvy. Její zřízení bude podle odhadů stát téměř 43 milionů korun. Nástroj ITI pokryje tuto částku sumou 28 milionů korun. Projekt je součástí integrovaného řešení Komplexní rozvoj/obnova vytipovaných lokalit kulturního dědictví s metropolitním přesahem, který si klade za cíl rozvíjet kulturní památky v Brněnské metropolitní oblasti.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.