Brněnská metropolitní oblast (BMO) je organický funkční celek zahrnující město Brno a jeho přirozené zázemí. Toto území je vydefinováno na základě intenzivních denních vazeb (dojížďka, dostupnost) a v čase se proměňuje. V České republice jsou na základě Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ vymezeny celkem tři metropolitní oblasti a 10 aglomerací, a to zejména pro účely integrovaného metropolitního plánování a implementace strategií, zejména v rámci nástroje ITI (Integrated Territorial Investments). BMO je typickým příkladem monocentrické metropolitní oblasti – tato oblast má jedno jádro, a tím je město Brno – nejsilnější centrum služeb, pracovních příležitostí, vzdělávání atd. V rámci České republiky je Brněnská metropolitní oblast jedním z nejvíce rozvíjejících se regionů, jehož vyvážený rozvoj je třeba systematicky koordinovat. Tento úkol není vůbec jednoduchý. V současné době neexistuje žádný legislativní rámec, který by řízení metropolitní oblasti upravoval, takže koordinace aktivit v území probíhá na partnerském principu a důkladné komunikaci města Brna s okolními obcemi.
Pro období po roce 2020 vznikla po domluvě se všemi statutárními městy díky Ministerstvu pro místní rozvoj jednotná metodika vymezení metropolitních území a aglomerací ČR (celkem se jedná o vymezení třech metropolitních oblastí a deseti aglomerací).
Toto vymezení slouží také jako podklad pro realizaci regionální politiky prostřednictvím Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+. Území bylo vymezeno na základě metropolizačních procesů (dojížďky do práce, škol a dalších cest) a jedná se tedy o funkční území s přirozenými vazbami (tzv. FUA – funkční městská oblast). Pro zjištění jednotlivých procesů byla využita data mobilního operátora.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.