Vyměnit si zkušenosti s metropolitním strategickým plánováním přijeli starostové a místostarostové obcí a měst ve Lvovské aglomeraci včetně samotného Lvova. Delegaci jsme v Brně hostili 6. a 7. listopadu.
Tématem návštěvy ukrajinské delegace byl především rozvoj metropolitního plánování a metropolitní správy na úrovni Brněnské metropolitní oblasti (BMO), která je typickým příkladem monocentrické metropolitní oblasti. Taková oblast má jedno jádro – v našem případě jde o město Brno – jakožto centrum služeb, pracovních příležitostí, vzdělávání atd. Lvovská aglomerace je na tom podobně. Zahrnuje 18 územních celků: 7 měst, 9 městských částí a 335 obcí, které se nacházejí ve vzdálenosti maximálně 30 km od města Lvov.
Program setkání zahrnoval prezentace a diskuse o Integrované rozvojové strategii Brněnské metropolitní oblasti 21+, o vybraných integrovaných řešeních a formách dobrovolné spolupráce mezi městem Brnem, krajem, obcemi a dalšími partnery. Delegace se také seznámila se Strategií Brno 2050, integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje, mezinárodním projektem MECOG-CE i projekty revitalizace Holáseckých jezer a automatické třídicí linky společnosti SAKO.
Nedílnou součástí návštěvy byly také diskuse s představiteli Brněnské metropolitní oblasti. Delegace se setkala s náměstkyní primátorky města Brna Karin Podivinskou a následně také se zástupci obcí Místní akční skupiny (MAS) Podbrněnsko v čele se starostou Branišovic Markem Sovkou. Společně diskutovali o roli a projektech MAS Podbrněnsko – například o Komunitním centru Branišovice. Diskuse se zaměřovala na přínosy spolupráce jak v rámci MAS, tak i na úrovni metropolitní oblasti.
Následovalo setkání se starostou Židlochovic Janem Vitulou, zaměřené na problematiku odpadového hospodářství a projektů v oblasti hospodaření s vodou. Druhý den proběhla diskuse se starosty menších obcí BMO Bílovic nad Svitavou, Čebína, Moravan, Ochozu u Brna a Sokolnic. Starostové nastínili přínosy zapojení do Brněnské metropolitní oblasti a možnosti navázání další spolupráce se starosty Lvovské aglomerace. Všichni tito představitelé zároveň vyjádřili podporu nejen Lvovské aglomeraci, ale také celé Ukrajině.
Poslední část návštěvy delegace zahrnovala exkurzi ve společnosti SAKO Brno, která se zabývá odpadovým hospodářstvím. Na začátku byla představena automatická třídicí linka, financovaná prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Poté se účastníci podrobněji seznámili s fungováním celé společnosti a exkurzi zakončila prohlídka spalovny odpadu. Celý systém odpadového hospodářství v Brně zaujal ukrajinské představitele a inspiroval je směrem ke zlepšení nakládání s odpady ve Lvovské aglomeraci.
Návštěva zástupců Lvovské aglomerace v BMO byla oboustranně přínosná. Obě strany získaly nové poznatky a posílily vzájemnou spolupráci. Velice si vážíme zájmu partnerů z Ukrajiny a doufáme, že i my v budoucnu navštívíme jejich území a prohloubíme společné partnerství. Cesta ukrajinské delegace byla realizována s podporou Rady Evropy, programu „Posilování dobré demokratické správy a odolnosti na Ukrajině“.
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.