Brno se jako první české město zapojí do prestižní evropské sítě METREX

Město Brno jakožto lídr metropolitní spolupráce v České republice se stane jediným českým zástupcem v prestižní evropské síti METREX která reprezentuje metropolitní oblasti na evropské úrovni. Cílem této sítě je vzájemná spolupráce mezi metropolitními oblastmi a snaha získat pro svá území co nejvíce informací a evropských prostředků.

Členství v síti METREX městu umožní mimo jiné i podílet se na vyjednávání o podobě integrovaných urbánních nástrojů (ITI) a nastavení urbánní dimenze v dalším programovém období EU 2021–2027. V dalším programovém období 2021–2027 má nástroj ITI oporu jak Evropské komise, tak Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Město Brno má ambice vyjednat stejné či větší množství finančních prostředků na rozvoj Brněnské metropolitní oblasti. Členství města v evropské síti METREX by tato jednání mělo zjednodušit.

Vzhledem k probíhajícím přípravám nového programového období Evropské unie 2021–2027 je účast našeho města v této síti velmi žádoucí. Umožní Brnu mít mnohem silnější hlas, předávat požadavky a být slyšet na evropské úrovni. Díky členství v síti METREX bude Brno moci působit po boku nejvyspělejších evropských metropolí, jako například Glasgow, Amsterdam, Vídeň, Helsinky nebo Oslo, které mu tak mohou předávat zkušenosti s řešením metropolitních problémů,“ vysvětlil výhody plynoucí ze členství náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru