Domů Aktuality BMO jako příklad dobré praxe v síti Eurocities

BMO jako příklad dobré praxe v síti Eurocities

Publikováno: 10. srpna 2023

Brněnská metropolitní oblast byla jako jediná z České republiky vybrána jako příklad dobré praxe v brožuře sítě Eurocities zabývající se vztahy mezi městem a jeho okolím. Brožura ukazuje na konkrétních příkladech, že propojení mezi městem a venkovem lze zlepšovat díky metropolitní spolupráci. Brněnská metropolitní oblast se v brožuře prezentuje společně s inspirativními příklady metropolitních oblastí Milána, Barcelony, Osla či Bordeaux. Brožura také slouží jako podpůrný dokument k argumentaci posilování metropolitní úrovně v politikách EU zaměřených na rozvoj venkova, např. Rural vision 2040. Metropolitní spolupráce se totiž jeví jako ta zásadní pro dosahování cílů EU v oblasti soudržnosti a Zelené dohody. 

Samotné případové studie se dají shrnout do tří hlavních kategorií, a to:  

  • Strategické plánování posilující zapojení venkovských oblastí do plánování rozvoje a rozhodování o zdrojích, infrastruktuře a službách (příklad Brněnské metropolitní oblasti),
  • Výroba a distribuce zdrojů v rámci metropolitní oblasti – potraviny, energie, turistické zajímavosti a zelená infrastruktura, 
  • Služby v metropolitním měřítku zahrnující jak venkovské i městské oblasti – doprava, inovace v podnikání, všeobecné veřejné služby. 

Na strategické plánování se zaměřují příklady Brna a Bratislavy. Brno, potažmo BMO, využívá nástroje ITI a Integrované strategie rozvoje BMO k posílení vztahů mezi jádrovým městem a jeho zázemím. Případová studie se zaměřuje na popis integrovaného přístupu, integrovaných řešení a hovoří i o jednotlivých podpořených projektech.

Brožura v sekci výroby a distribuce zdrojů prezentuje přístup Metropolitní oblasti Bordeaux, Barcelony či Grenoble-Alpes, které propagují udržitelné a soběstačné zemědělství, kdy produkce a distribuce potravin probíhá v dané metropolitní oblasti. Na udržitelnou produkci a distribuci elektřiny se poté zaměřují v Oslu a jeho zázemí, zatímco Florencie se věnuje udržitelnému turismu, kdy propaguje zajímavosti celé metropolitní oblasti. Metropolitní město Milán se v brožuře prezentuje projektem na identifikaci zelených koridorů v metropolitní oblasti.

Sekce služeb identifikuje příklady dobré praxe z Turína, Katovic, Bergenu či Helsinek. Turín usiluje o vytvoření inovačního ekosystému zaměřeného na elektronické zdravotnictví. Udržitelná mobilita je naopak tématem Katovické metropolitní oblasti. Bergen se snaží využívat socioekonomická data pro zvýšení dostupnosti a zlepšení veřejných služeb. Inovace zaměřené na zvyšování kvality života v městech a na venkově jsou naopak implementovány v Helsinské metropolitní oblasti.

Jednotlivé případové studie ukazují, že pro úspěšnou metropolitní spolupráci jsou důležité především tyto čtyři faktory: 

  • získání důvěry venkovských obcí a navázání spojení s nimi, 
  • finanční nástroje podporující spolupráci mezi městy a venkovem, 
  • zapojení všech aktérů v území do spolupráce, 
  • vyvážení různých pohledů, kdy je třeba hledat společnou vizi a cíle pro oblast jako celek. 

Uvedené inspirativní příklady ukazují, že posílení vztahů mezi městy a venkovem je možné především pomocí metropolitní spolupráce. Díky tomu by měla být metropolitní dimenze více vnímána v politikách na různých úrovních, např. té evropské. Podrobnější představení jednotlivých případových studií lze stáhnout pod tímto odkazem (pouze v angličtině).

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z Brněnské metropolitní oblasti.

Kontaktní údaje

Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce

Magistrát města Brna
Husova 12, 601 67 Brno
Máte nějaký nápad, jak zlepšit Brněnskou metropolitní oblast?
Nenašli jste, co jste hledali?
Chcete na stáž?
Nastavení cookies Zásady používání souborů cookies