Budoucnost: nejbližší kroky pro rok 2019

Na budoucnost jsme se začali připravovat už loni, kdy jsme podepsali memorandum o metropolitní spolupráci. Letos nás toho čeká ještě daleko víc. Máme výhodu, že spolupráci na metropolitní úrovni podporuje Evropská komise i naše Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Je jisté, že nástroj ITI s vyčleněnými evropskými financemi bude pokračovat i v období 2021-2027.

Abychom na to byli připraveni, budeme ve druhé půlce roku 2019 také aktualizovat metropolitní strategii. Nebudeme na to sami. Využijeme stávající partnery a odborníky, kteří s námi vytvářeli původní strategii a podíleli se na jejím naplňování. Do nové strategie zahrneme konkrétní projekty, které je opravdu potřeba vytvořit, a to bez ohledu na zdroj jejich financování. V polovině roku 2019 by mělo být známo aktualizované vymezení území Brněnské metropolitní oblasti (BMO), které bude jednotné pro všechny další aglomerace. U nás žádné radikální změny nečekáme, možná se metropolitní oblast rozšíří o Blansko.

Ale ani to není náš finální cíl. Rádi bychom vytvořili společnou prostorovou vizi Brněnské metropolitní oblasti, zamysleli se nad vznikem metropolitního fondu, kam by přispívaly všechny obce v BMO a spolurozhodovali, na co budou finance použity, a zajistili vznik odborné metropolitní kanceláře, která bude dbát na metropolitní rozvoj bez ohledu na evropské dotace. Tak si držme palce! 🙂

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru